• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

středa 24.01.2018, Milena
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Kluby, koncerty, taneční akcetento týden  | přístí týden  | všechny akce
 

Fléda

Štefánikova 24, 602 00 Brno, www.fleda.cz , levelb@fleda.cz , tel.: (+420) 533 433 432 

17.2., 20:00

Pekař - Dvě duše


Aktuální série koncertů kutnohorského písničkáře dostala název po jeho posledním singlu Dvě duše, jenž vyšel loni na podzim doprovázený klipem, který se pro Pekaře stal srdeční záležitostí. Vrátil se v něm ke své celoživotní radosti, vášni a závislosti – k tanci. „Bylo velkým štěstím i zkušeností potkat sedmnáctiletou studentku Pražské taneční konzervatoře Simonu Dejmkovou, která se projevila jako velký profík. Zase jsem pocítil, co je to stát na parketu, musel jsem zase začít makat… A dost jsem se zapotil, přátelé,“ přiznává Pekař.

V roce 2016 uspěl s písničkami Bůh, Tančím a Za tebou, jež předznamenaly podobu debutového alba #Pekař (2016). Dvanáct autorských skladeb, v nichž si Pekař vystačil s akustickou kytarou doplněnou o perkuse, basu a sborové zpěvy, sám označuje za „machofolk“. Jeho chytlavý a osobní projev zní naléhavě, je naštvaně romantický a má názor. Psaní textů považuje za velmi osobní věc, vnímá ho jako prostředek sebevyjádření a zveřejnění vlastních postojů k důležitým tématům. “Je to taková psychoterapie pro mě. Zjistil jsem, že lidi ty texty vnímají, a jsem za to hrozně vděčný,” vyjádřil se Petr Štolba alias Pekař v rozhovoru pro magazín Brainstorm (srpen, 2017).

Autorská tvorba bývalého učitele z mateřské školy je od začátku úzce spjatá s pop-punkovou kapelou Rybičky 48. Byl to právě Kuba Ryba (zpěvák Rybiček), který mu před lety dal nezměnitelnou přezdívku Pekař. S Rybičkami absolvoval svou první koncertní šňůru a (společně s Jakubem Děkanem) natočil hit Chtěl jsem tím říct, jenž má na Youtube více než 5 milionů zhlédnutí. Na debutovém albu později úzce spolupracoval s bubeníkem kapely Ondřejem Štorkem. V prosinci 2016 vystoupil na Flédě poprvé jako předkapela Rybiček na jejich výročním koncertě 1000eré díky.
V únoru se v klubu představí jako hlavní host s doprovodnou kapelou ve složení Ondřej Soukup (baskytara), Lukáš Netík (kytara, zpěv) a Miloš Filip (bicí). Kromě vlastního hraní píše texty pro jiné kapely (Rybičky 48, Harlej). V roce 2016 se stal objevem roku v posluchačské anketě Český slavík a při slavnostním předávání cen společně s Radkem Bangou a herečkou Ivou Pazderkovou, na protest proti udělení ceny skupině Ortel známé svým rasistickým vystupováním a sklony k neonacismu, opustil sál.
 
Předprodej: 250Kč (+ poplatky šítě)

28.2., 20:00

Lenka Dusilová a Baromantika


Na Flédě vystoupí Baromantika vůbec poprvé. Všichni její členové se aktivně věnují i dalším sólovým a skladatelským počinům, proto jejich společná vystoupení budou letos patřit k výjimečným událostem. Spolupráce Lenky Dusilové a Baromantiky vychází ze symbiózy Lenčiných vokálů, aktuálních vlivů elektronické hudby, hudebního rukopisu čtveřice Baromantiky a jazzového backgroundu jejích členů zpestřeného tribálními beaty, prvky současné kompozice a dubstepem.
 
Na společném kontě mají dvě dlouhohrající desky, z nichž první Baromantika (2011) ještě vycházela především z hudebních představ Lenky Dusilové, které pomohl zhmotnit silný producentský tým Beata Hlavenková + Tin Soldiers (producentské duo Patrik Karpentski - Viliam Béreš). Druhé album V hodině smrti (2014) je výsledkem autorského úsilí celé pětice. Přestože zpracovává citlivou tematiku smrti, narození a nejasných hranic mezi nimi, celkově vyznívá optimisticky. Na unikátním výsledku, jenž se pohybuje ve vřelých i chladných elektroakustických krajinách, dále spolupracovali David Koller, Dan Bárta, Miloš Dvořáček, Justin Lavash a Oskar Török.

„V loňském roce jsme rozpracovali mnoho nápadů a myšlenek pro třetí album. Po zvážení našich časových možností vyplývajících z velkého zaneprázdnění svými vlastními sólovými aktivitami a rodinami, jsme se dohodli, že tento proces necháme ještě nějakou chvíli zrát. Ale velice rádi bychom se v tomto roce potkávali na koncertech neb společná hraní jsou pro nás silné chvíle souznění a nechceme o ně přijít. Koncert na Flédě je ideální místo k tomu užít si Baromantiku. Moc se těšíme na hraní i na vás!,“ vzkázala do Brna Lenka Dusilová, šestinásobná držitelka hudebních cen Anděl, která v baromantickém repertoáru svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků, díky nimž redefinuje vlastní hudební identitu.

K osobnější a vrstevnatější poloze se dostala přes jazzově laděný projekt Eternal Seekers, na němž spolupracovala s Clarinet Factory a vynikající skladatelkou a klavíristkou Beatou Hlavenkovou, členkou Baromantiky. Kromě Beaty Hlavenkové, která patří k nejvýraznějším tvářím domácí jazzové scény současnosti, má v souboru své nezastupitelné místo její manžel, kytarista, producent a skladatel Patrick Hlavenka (Karpentski). Ten mimo jiné stojí za osnovami pro první jazzový vysokoškolský obor v ČR (JAMU). Klávesové nástroje a samply má v kapele na starosti všestranný spolupracovník řady českých i zahraničních hudebníků napříč žánry, producent, skladatel a klavírista Viliam Béreš, (člen uskupení Toxique a Lanugo). Za bicími kraluje jeden z nejžádanějších českých bubeníků, student prestižního Jazz Institutu v Berlíně Martin Novák, který, ač v jádru jazzový muzikant, se stále častěji prosazuje i v jiných žánrech.

16.3., 21:00

The Toxic Avenger


Francouzský Dj a producent EDM Simon Delacroix bývá označován za Sex Pistols v elektronickém vydání, Iggyho Popa 21. století, Alana Vegu současnosti. Z jeho tvorby čiší něco temného, zároveň však nutí lidi k tanci. Jeho agresivní, ale melodické elektro má blízko k hip hopu. Svou hudební kariéru odstartoval na internetu dnes již klasickou skladbou Superheroes. Tam ho objevilo americké vydavatelství IHEARTCOMIX a do 14 dní s ním podepsalo smlouvu. Proslavil se albem Angst (2011), které patří ke klasice světové elektronické hudby.
Inspirují ho filmy všeho druhu. Za svůj umělecký pseudonym vděčí kultovnímu béčkovému horroru Lloyda Kauffmana The Toxic Avenger (1984). Podílel se na platinovou deskou oceněném soundtracku k francouzskému snímku Comment C’est Loin. Vsoučasné době  skládá hudbu k celovečernímu animovanému filmu MUTAFUKAZ, který do evropských, japonských a amerických kin vstoupí na jaře 2018.
Toxikova tvorba od začátku vychází ze skvělé znalosti světové populární hudby 20. století, za kterou vděčí svému otci (fotografovi), jenž mu z cest posílal a vozil desky. V klipu N’Importe Comment (více než 3 miliony zhlédnutí na YouTube), na němž spolupracoval s francouzským nezávislým rapperem Orelsanem, domyslel a do skutečnosti převedl facebookovou realitu.  Je držitelem prestižní ceny Ping Award 2016 za hudbu k videohře Furi. Hudební televize M6 o něm natočila dokument SuperHero 2.0 (2011). V listopadu 2017 dokončil epickou hudební trilogii Globe.

VSTUPENKY V PŘEDPRODEJI OD 20. 11. 10:00
PŘEDPRODEJ: 300 Kč (+ poplatky sítě)

20.4., 21:00

Siriusmo


Klub Fléda v rámci festivalu Echoes bude hostit velký návrat do světa elektronické hudby. Producent, blázen do starých analogových kláves, graffiti umělec a ilustrátor Siriusmo se po letech vrací na klubová pódia.

Berlínský umělec Siriusmo aka Moritz Friedrich se na vrcholu kariéry zavřel do elektronické jeskyně, jak přezdívá svému studiu, a vzdal se veřejného vystupování. Krátká ale významná vsuvka v jeho kariéře představovala v roce 2015 spolupráce s Modeselektor, s nimiž spojil síly v projektu Siriusmodeselektor a projeli spolu napříč celou Evropou, od Glastonbury po Sónar.

Nyní po 4 letech přichází s novým albem Comic. Koncept, název i obal desky je úzce spojen s výtvarnými aktivitami Siriusma – je barevné, veselé a ulítlé. Zachovává si však na něm svůj styl, v němž inovátorsky mixuje elektronickou hudbu napříč žánry.

Siriusmo vydává pod věhlasným berlínským nakladatelstvím Monkeytown Records. Každopádně jak sám o své tvorbě říká: ,,Na každé desce je jedna písnička, která se mi líbí pořád, zbytek je odpad.“  Desce Comic předcházela úspěšná nahrávka Enthusiast z roku 2013. Siriusmo vedle toho vytvořil slavné remixy Moderat, Scissor Sisters nebo Digitalism, spolupracoval s Jeanem-Michelem Jarrem a podílel se na posledním albu Mr. Oiza.

Festival elektronické hudby Echoes, který pořádá pravidelně klub Fléda, představuje nejaktuálnější zahraniční projekty a nadějné české talenty elektronické scény. Dramaturgie akce dává prostor audiovizuálním performancím a experimentování s hranicemi analogové a digitální hudby.

PŘEDPRODEJ: 350 Kč (+ poplatky sítě)

4.6., 20:00

Michael Malarkey


Michael Malarkey se příští rok vrací do Česka po úspěšném pražském koncertě, na kterém ukázal, že si získal srdce fanoušků, jelikož byl koncert pro velký zájem přesunut do větších prostor. Svět zná Michaela Malarkeyho především jako Enza z amerického seriálu Upíří deníky. Dle vlastních slov je však víc muzikantem než hercem. ,,Nechci, aby si lidi mysleli, že jsem jen herec, který si jako bokovku nahrál nějakou blbou desku. V tom albu je celý můj život a srdce,” vzkazuje Malarkey, jenž hraje na kytaru a skládá písničky již od sedmnácti let.

Album Mongrels, které vyšlo v září 2017, je velmi osobním výsledkem několika šťastných náhod, autorova sebeobjevování a spolupráce s mnoha skvělými hudebníky. Všudypřítomné téma neklidného putování a hledání cesty odráží i jeho přebal. Michael na něm vchází do temného lesa, kam ho při poslechu alba následujeme. Po dvanácti skladbách společného bloudění se vynořujeme ven obohaceni o písničkářský zážitek z rodu Cohenů, Caveů nebo Waitsů.

Dlouhohrajícímu albu předcházela dvě EP FeedTheFlames (2014) a Knots (2015), před nimiž Malarkey jako frontman a textař punkové kapely napsal ještě pět nevydaných autorských alb. Nejposlouchanější skladbou Mongrels je píseň Scarf, která má na YouTube více než 860 000 zhlédnutí.

PŘEDPRODEJ: 440 Kč, VIP vstupenka 1290 Kč

 

Kultura, Brno

 

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

 

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

První zastávka: Berlín. Výstavu z tuřanského letiště poslali studenti do světa

Derniéra výstavy Brno, město s duchem Bauhausu na brněnském letišti.Brno /FOTOGALERIE/ –  Dobové fotografie brněnských funkcionalistických památek zdobí odletovou halu letiště v Tuřanech už od loňského listopadu. Výstava Brno – město s duchem Bauhausu představuje cestujícím poutavé příběhy prvorepublikových budov i rodinné osudy architektů a zadavatelů. Při příležitosti úterní derniéry navštívili komentovanou prohlídku i studenti třetího ročníku gymnázia v Křenové ulici, kteří na její závěr slavnostně přestřihli pásku a symbolicky výstavu vyslali z letiště do světa.

kompletní přehled zpráv z kultury

Vodák sport   Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012