• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

neděle 21.01.2018, Běla
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Muzea, galerie, výstavy


tento týden  | příští týden  | všechny akce
 


Muzeum města Brna - hrad Špilberk

Špilberk 210/1, 662 24 Brno, tel.: 542 123 611, e-mail: muzeum.brno@spilberk.cz, www.spilberk.cz
P
okladna kasematy: 542 123 614
Pokladna expozice: 542 123 677

24.9.-11.2., út - ne 9:00 - 17:00

Kouzelný svět počítačových her


Počítače a virtuální svět jsou pro dnešní mladou generaci samozřejmostí. Děti často hrají počítačo-vé hry, jejichž vizualita ovlivňuje dětskou představivost. Vedle účelově pojatých počítačových her v této oblasti působí autorské týmy, které vytvářejí hry nápaditě výtvarně řešené, kde kromě hry hraje důležitou roli originálně řešená vizuální stránka. Na jejich vzniku se mnohdy podílejí profesi-onální výtvarní umělci a uplatňují při nich stejné postupy jako při vzniku uměleckého díla. Výstava interaktivně představí hotové počítačové hry, ale i dílčí fáze použité při jejich tvorbě – od náčrtů až po modely. Návštěvníci uvidí díla známých tvůrců jako je Amanita Design, ale i menších týmů Pa-perash a Hangonit.

12.12.-11.2., út - ne v 9:00 - 17:00

Stavba jako Brno. Od hradby k paneláku


Jak se rozrůstalo opevnění Brna, kde všude byly pod Špilberkem cihelny nebo jak funguje středověký jeřáb – to vše ukáže výstava Stavba jako Brno. Hlavní výstava Muzea města Brna roku 2017 představí vývoj stavebních řemesel na území města od středověkých městských hradeb až po paneláky. K vidění je množství exponátů souvisejících s tématem stavebnictví od archeologických nálezů až po cenné předměty historických sbírek. Vůbec poprvé např. lidé uvidí zdobený kamenný svorník žeber klenby z někdejší Královské kaple, na němž je pravděpodobně vyobrazen její zakladatel Václav II. Výstava Stavba jako Brno je otevřená od 1. června až do konce roku.

Spočítat letokruhy staletého smrku, postavit si gotické okno, prohlédnout si středověké záchodové prkénko či porovnat, jak Brno vypadalo v roce 1645 a jak nyní. Výstava Stavba jako Brno na hradě Špilberku interaktivně ukazuje, jak se vyvíjela stavební řemesla i jak rostlo město Brno. „V expozici prezentujeme tematické okruhy, které určovaly město – tedy hradbu, kostel, měšťanský dům a v případě Brna i hrad.Časová parabola výstavy končí u paneláků – dnešní města jsou totiž obehnána novou hradbou panelových sídlišť,“ říká kurátor výstavy a historik umění Muzea města Brna Pavel Borský.

Návštěvníci seve výstavě seznámí s řemesly a cechy, ale i s výstavbou hradby a podobou středověkého lešení. Poznají vývoj brněnských kostelů a měšťanských domů. Seznámí se s rozvojem moderního Brna – od zrušení opevněníroku 1852 a jeho následného stržení, přes asanaci na přelomu 19.a 20. století, při níž málem padlo celé historické jádro, až po meziválečný stavební boom i rozvoj panelových sídlišť za minulého režimu. Výstava se věnuje i samotnému Špilberku a jeho přestavbám. „Jako barokní pevnost byl vystavěn z cihel, stejně jako vše ve městě. Spotřeba cihel byla obrovská, přiblížíme proto i cihlářské řemeslo. Jen pod Špilberkem stálo 9 cihelen,“ vysvětluje Petr Holub, hlavní kurátor výstavy a archeolog Muzea města Brna.

Výjimečným exponátem je svorník klenby z Královské kaple. „Svorník je vrchol klenby, v němž se sbíhají její žebra. Měl statickou, ale i dekorativní funkci. Na jeho spodní, viditelné části, je vyobrazen Beránek boží. Lidé ho uvidí díky konstrukci se zrcadlem. Na svorníku je vyobrazen také mužský obličej. Mohlo by jít o stylizovanou podobu Václava II., který kapli roku 1297 založil. Proto nesla název Královská,“ vypráví Borský. Navzdory nevoli laické i odborné veřejnosti ale byla v rámci asanace roku 1908 stržena. Její kamenické a další cenné prvky byly uloženy ve sbírkách Muzea města Brna, svorník bude vystaven úplně poprvé.

Součástí expozice jsou také funkční repliky středověkého beranidla a jeřábu. „Obastojí v exteriéru hradu. Práci s jeřábem dokonce lidé v několika termínech uvidí na vlastní oči,“ naznačuje Holub. K výstavě bude patřit i doprovodný program. Kromě ukázek práce s historickým jeřábem to bude také tradiční tematický dvojden, letos s názvem Špilberk žije řemeslem. Spolupořadatelem výstavy je Národní technické muzeum v Praze, které poskytlo část svého projektu Civitas Carolina.

Hrad Špilberk – jižní křídlo, 1. patro

12.12.-1.4., út - ne v 9:00 - 17:00

Jeden Kmen


Jeden kmen je výtvarný projekt s příběhem, ve kterém ožívá svět bytostí známých většině lidského světa jako skřeti. Ve svém vlastním jazyce se nazývají uruki a návštěvníci budou moci prostřednic-tvím výstavy nahlédnout hlouběji do každodenního života jednoho z kmenů jménem Snaga. Výstava fotografií a úryvků příběhu je provede táborem kmene, zakusí společně s válečníky boj i lov, stanou se svědky tajemného rituálu a na vlastní oči uvidí pohřeb starého šamana. Pokud vás láká neotřelá fantasy a rádi byste navštívili naturalisticky ztvárněný svět divokého kmene, pak je to výstava přesně pro vás.

 

Kultura, Brno

 

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

  Inzerujte s námi

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

V Brně vystaví Slovanskou epopej. Na jarním festivalu Re:publika

Ilustrační fotografie.Brno /ANKETA/ - Na ikonické dílo Alfonse Muchy Slovanskou epopej se téměř určitě Brňané podívají ve svém městě. Série velkoformátových obrazů má být vystavená na brněnském výstavišti při festivalu Re:publika. Ten začíná letos šestadvacátého května.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012