• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

pátek 22.03.2019, Leona
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Vzdělávání

tento týden  | přístí týden  | všechny akce
 


Fléda

Štefánikova 24, 602 00 Brno, www.fleda.cz , levelb@fleda.cz , tel.: (+420) 533 433 432 

27.3., 19:30

Fast Food Ochestra


V rámci neopakovatelného turné zazní v Brně více než třicet písniček z dosavadní tvorby Fast Food Orchestra. Na sestavování unikátního playlistu se podíleli také fanoušci prostřednictvím hlasování a komentářů na facebookovém profilu kapely. Na koncertě však uslyší i úplně nové skladby, na nichž FFO aktuálně pracuje s producentem Lukášem Chromkem. 
Součástí oslav dvaceti let Fast Food Orchestra je také čerstvě zveřejněný videoklip k písni Poslední joint, který je podle členů kapely tečkou za, v několika směrech přelomovým, albem Struny. Kapela se na něm definitivně rozloučila s angličtinou a zpívá výhradně česky. Toto rozhodnutí se odrazilo i na jejím novém soundu, který se posunul od ska-punku, reggae a rapování do mírně popovější polohy s důrazem na texty. „Čeština je méně ohebná, takže napsat text, který má sdělení a zároveň lahodí uším, je určitě těžší, ale i tak jsem rád, že jsme tento krok po letech udělali,“ řekl po vydání desky v rozhovoru pro MonsterMusic Filip Vondrášek zvaný Fido, jenž dosud stál za všemi texty a většinou muziky Fast Food Orchestra. I v tomto směru však došlo ke změně. Na albu Struny se totiž hudebně poprvé podíleli všichni členové kapely. „Jezdili jsme na chalupu, kde jsme vymýšleli vícehlasy a aranže. Bubeník Medvěd přinesl taky nějaké písničky, dodělával zpěvy, basy a dechy. Rosťa dělal samply. Matěj s Adamem přispěli například do Posledního jointu,“  nadšeně popisuje současné rozložení sil Fido. 
Na počátku historie Fast Food Orchestra stálo nadšení a okouzlení z energie jamajské hudby, kterou kapela fúzovala s kdečím, co ji napadlo. Bude to dobře slyšet i na koncertě na Flédě, kde vytáhne ze šuplíku písničky z debutového alba Fugison Party (2000), z desky ...Last Food?! (2002) nebo ze studiové nahrávky Mangrooves (2004), na které se poprvé objevil jeden z nejrespektovanějších MC na české reggae scéně Dr. Kary. Chybět nebudou ani vypalovačky z nejzdařilejšího anglicky zpívaného alba Urban menu (2008), s nímž FFO projeli Evropu křížem krážem, navštívili Balkán a absolvovali čtrnáctidenní tour po Brazílii. Playlist doplní skladby z alb Utsuki (2009), Wanted for Cooking (2011) a aktuálního CD Struny (2017). Kapela vystoupí v současné sestavě Michal Kučín (kytara), Rosťa "Bílej mák" (klávesy), Matěj Havlíček (basa), Martin "Medvěd" Linhart (bicí), Filip "Fido" Vondrášek (pozoun, zpěv) a Adam "Heydiss" Hejna (trubka, zpěv). Vzpomínat s nimi bude řada hostů včetně Dr. Karyho a saxofonisty Su-shu, který z FFO odešel v roce 2017.

Vstupenky:
V předprodeji 250 Kč + poplatky sítě

5.4., 21:00

Ventolin / Container (US) / Marius Konvoj


Headliner Ventolin patří k nejvýraznějších domácím projektům na poli experimentální elektroniky. Fenomenální hudebník na pódiu obklopený starými samplery, syntezátory a archaickými bicími automaty, zpívá, rapuje, jódluje a podléhá kouzlu drsného a nedokonalého analogu. Na Flédě představí neustále se proměňující show k poslední studiové desce Vitajte (vyšla na CD, vinylu i digitálně), s níž na podzim absolvoval úspěšné turné Rasisti pojebte se.
Po čistě instrumentálním albu The Game YS ROTTYN, které natočil s polským techno duem RSS BOYS, se na aktuální desce vrací (jak sám říká) k bolestivému procesu psaní textů. „Texty vznikaly většinou z hudebních motivů, tak dlouho jsem poslouchal, až jsem v hudbě zaslechl o čem a jak daný text napsat. Kolem textového nápadu jsem pak vytvářel hudební struktury, není to tedy konceptuální album, kde bych předem věděl nějaký námět, kterému se budu věnovat. Spíš vychází z intuitivních témat, která se postupně vynořovala,“ prozrazuje na svém webu. Slova halí do tepajících automatů a acidových linek, více než předtím pracuje s počítačem a digitálními technologiemi, ale opět, stejně jako na debutové desce Totem (2012), používá živé nástroje (kytaru mu nahrál Prokop Holoubek z Midi Lidi, bicí Michal Janík z Ghost Of You). Snaží se posunout původní zvuk dál k archaičtější a živější podobě. 
Jako Ventolin poprvé vystoupil v roce 2007, ale součástí povědomí nezávislé klubové scény se stal nejdříve kolem roku 2009 po vydání EP Mžitky (Mikinikill) a definitivně v roce 2012 po vydání debutového alba Totem (2012). V roce 2015 o něm studenti FAMU natočili dokument a ve stejném roce vyšlo EP Playbour. Jeho hudební počátky jsou svázané s trampskými písněmi a Bedřichem Smetanou a jako svou další inspiraci uvádí „raný industriál jako Throbbing Gristle, punk, postpunk a osmdesátkový pop, hiphop, disco, techno, house. A pak česká alternativa raných 90. let, Arvo Paart, všelijaký metal. A pak úplně všechno možné až do současnosti.“ Má za sebou stovky koncertů a vystoupení v České republice, na Slovensku, ale i v zahraničí. Hrál v Japonsku, Moldávii, Německu, Rakousku, Anglii, Holandsku a v Polsku. Tamní spontánní publikum se právě (březen 2019) těší z jeho přítomnosti na společném turné s varšavským tandemem ŻAL, hrajícím elektroniku prokládanou špinavými kytarovými sóly. 
Za pseudonymem Ventolin stojí blázen do detroitského techna a italo a indian disca 80. let David Doubek.  Kulturní antropolog, zakladatel kultovní skupiny Kazety a člen divadla Nejhodnější Medvídci sdílí společný vesmír s kapelou Midi Lidi a s Bumbum Satori Prokopa Holoubka. Petr Marek režíroval jeho nejsledovanější videoklip Disco Science (více než 860 tisíc zhlédnutí) a jako taneční partnerku mu do něj dosadil svou matku. Prokop Holoubek a Tomáš Kellar (Tomino & Myslivec) posílí dubnový line-up na Flédě. Jeho pestrost prokáže Marius Konvoj v rytmu digital hardcore, na který naváže jedna z ikon berlínského Berghainu, techno experimentátor a veterán amerického noise undergroundu Ren Schofield. Pod pseudonymem Container loni vydal další ze svých LP nazvaných LP (2018). Party zahájí DJ morpheus a vstříc ranním paprskům tanečníky doprovodí psychedelická atmosféra a žánrový nadhled dýdžejského dua Tomino & Myslivec se setem napěchovaným technem, housem, černou muzikou, kraut rockem a punkem.

Vstupenky:
V předprodeji 250 Kč + poplatky sítě

11.4., 20:00

The.Switch tour Btfl15y


Název turné BTFL15YRS hovoří za vše. Kapela jím hodlá vzkřísit energii své první nahrávky a oslavit posledních 15 let na domácích klubových a festivalových pódiích. Na fanoušky čekají hitovky Akvárko, Hlava Zero, Hon na mě nebo Loveina, ale i skladby, které na koncertech The.Switch dosud nikdy nezazněly (Blackrose a Solaris). Pětice muzikantů zahraje Beautiful (2004) v původních aranžích a pokusí se na pódiu nastolit autentickou atmosféru doby kolem přelomu milénia. „Já hubnu do sukně, protože to prostě chceme dát úplně stejně jako tehdy. Nostalgie na max. Žádný samply, žádný efekty! Prostě syrovej crossover z počátku tisíciletí," dodává tvůrčí mozek kapely a zakladatel serveru bandzone.cz Michal Novák zvaný Majkláč. Je se na co těšit, protože nejsilnější stránkou The.Switch jsou právě živelná vystoupení, na nichž plně vyznívá hutný zvuk zkreslené basy, mohutné kytarové stěny i zpěv charismatického „kazatele“ Štěpána Šatopleta.

Od první desky kapela věnuje velkou pozornost textům. Ty se na poslední desce posunuly od dekadentní abstrakce Jana Jareše ke konkrétnějšímu a emotivnějšímu sdělení Tomáše Tajchnera (mj. autora písně Tichá – černá Lenky Dusilové a Davida Kollera). Na kritikou opěvovaném eponymním albu The.Switch (2016), které vznikalo v Seattlu pod dohledem legendárního producenta Johna Goodmansona, se poprvé objevil i bubeník Pavel Němec. „Hrajeme dvacet let a předtím jsme už párkrát koketovali s myšlenkou natáčet v zahraničí, třeba v Německu, ale nikdy se to neuskutečnilo. Až vloni na jaře jsme tomu začali opravdu upřímně věřit a začaly se dít zázraky. Vše, co teď v kapele zažíváme, je důsledek toho, že jsme uvěřili, že to jde. Když věříš, tak se vesmír začíná točit jinak, přichází ti do cesty lidi, kteří by nepřišli, jinak mluvíš, jinak reaguješ, jsi jinak nastavený a najednou to jde,“ svěřil se v rozhovoru pro musicserver.cz Majkláč. O důležitosti tohoto momentu svědčí i silný dokument Adama Vopičky o hudební spolupráci The.Switch s Johnem Goodmansonem The.Faith.

Skupinu The.Switch založila na Příbramsku dvojice Michal Novák (kytara) a Pavel Sovička (baskytara) v roce 1996. Po roce se k nim přidal Tomáš Hejlík (bicí) a zpěvák Štěpán Šatoplet. V této sestavě vydali debut Beautiful (2004), album Svit (2006), trilogii experimentálních EP Na Dosah (2009, 2012) a unplugged album OFF (2010) s výběrem svých nejlepších skladeb v akustické podobě. S příchodem kytarista Jana TJ Tučka vznikl maxisingl Tětiva (2013). 

Hostem výročního turné The.Switch, kteří vystoupí v dlouhých černých sukních a kolárku, je olomoucká pětice hrající nu-metal core Sunset Trail. Loni vydala druhé album Reflections, na němž plně využila kontrasty svých vokalistů, a které představila i v Rusku na turné s německou legendou Caliban. „Neuslyšíte je stěžovat si, jak je to těžký a nespravedlivý a kdesi cosi. Oni prostě makají na tom, co milují. Jako tehdy my. Je to jeden z důvodů, proč jsme moc rádi, že s nima tohle jaro strávíme,” poznamenali k výběru partnera svého tour The.Switch. Do brněnského line-upu navíc zařadili domácí Denoi, průkopníky rebelského žánru dance metal. Kapela vtipně balancující mezi technem a metalem na Flédě představí své poslední album My life is dirty but I like it! V pochodovém rytmu, s razantními kytarovými riffy a širokým hlasovým rejstříkem jejich vokalisty Pindy, který umí rapovat, zpívat i řvát.

Předprodej 190 Kč (+ poplatky sítě)

12.4., 20:00

The Herbaliser


Matadoři The Herbaliser přichází s novou nahrávkou po šestileté odmlce. Ta byla způsobena sledem osobních a zdravotních problémů několika členů projektu: „Poslední roky se věci neustále obracely proti nám. Nakonec jsme však i díky tomu měli celou tu dobu prostor desku vylepšovat,“ popsal jeden ze zakládajících členů, Ollie Teeba. Album Bring Out The Sound nabízí bohatou směsici hudebních poloh. Vrcholem alba jsou tracky nasáklé hip hopovými beaty s devadesátkovými odkazy (hostující Rodney P). Herbaliser však odhalují i nové polohy. Nabízí přitom řadu atmosférických jazzovo-funkových koláží, pouští se ale i do baladičtějších rovin.

Jake Wherry a Ollie Teeba se potkali začátkem 90. let v Londýně, tehdejším epicentru evropské elektronické scény i hip hopu. Spojila je záliba v rappu, funky a jazzu, ale i talent obou ke tvořivé práci s nejnovější technikou. Jakeovo mistrovství ve hře na elektrickou i basovou kytaru z The Herbaliser záhy udělalo průkopníky práce se zvukovými samply. Jejich pestrá žánrová mozaika je považována za dobový undergroundový protipól vyumělkovaného britpopu. Skladby této skupiny svým melancholickým tónem evokují filmové soundtracky, a zároveň jsou v nich také často využívány. Režisér Guy Ritchie například využil hit skupiny Sensual Woman ve svém slavném snímků Podfu(c)k).

Duo k sobě brzy přibralo další hudebníky a díky debutové desce Remedies (1995) se stalo jednou z vlajkových lodí legendárního labelu Ninja Tunes. U něj The Herbaliser postupně vydali pět alb, ale také řadu singlů a EP. Poslední deska Bring Out The Sound s řadou zajímavých hostů vyšla loni u britského vydavatelství BBE. Nezaměnitelný zvuk a energie koncertních show The Herbaliser si získali řadu fanoušků i v Česku.  Kapela doplněná o dechovou sekci (Easy Access Orchestra tvořené Ralphem Lambem a Andy Rossem) v minulosti vystoupila na Colours of Ostrava nebo na festivalu Mladí ladí jazz.


PŘEDPRODEJ +VSTUPNÉ: 590 Kč 

26.4., 22:00

UMEK


Lublaňský rodák Uroš Umek aka UMEK se více než dvacet let drží mezi světovou DJskou elitou. Jeden z nejprodávanějších producentů v historii serveru Beatport uchvacuje po celou svou kariéru schopností neustálé inovace a nastolování stále nových výzev. „Chci si myslet, že prodejní úspěchy vychází z kvality mé práce. (…) Během kariéry jsem dal dohromady velmi rozmanitý materiál. Jsem jednoduše odjakživa zvědavý, stále před sebou vidím spoustu věcí, které bych ještě mohl udělat, slyšet, vidět a hlavně dosáhnout,“ vysvětluje UMEK pro magazín Billboard a dodává: „Poslední dva roky jsem postupně vyvíjel a ladil nový zvuk. Teď konečně jsem blízko bodu, kdy budu naprosto spokojený s výsledkem.“ Aktuální nahrávky Hell Archetypes, Collision Wall nebo Amnesiac dokládají, že se UMEK vrací k temnému undergroundovému tónu své někdejší tvorby.

V 90. letech UMEK začínal s pořádáním prvních ilegálních rave party v bývalé Jugoslávii. Stál tak u zrodu tamní techno scény. Po letech rozmanitých elektronických experimentů dnes slovinská hvězda platí za jednoho z nejrespektovanějších producentů žánru vůbec. Podle DJ Magu se dlouhodobě řadí do TOP 10 DJs planety. Je pravidelným headlinerem velkých tanečních akcí a festivalů jako je Tommorowland nebo EDC Las Vegas. „Je zajímavé vidět, jak se techno, ten ‘bastard elektronické scény’, rebelský a nepolapitelný žánr, zformovalo v jednu z hlavních hybných sil,“ popisuje UMEK pro server Iconic Underground aktuální vzestup undergroundového techna.

UMEK opakovaně získal ocenění nejlepšího tvůrce v oblasti techno/tech-house. To se mu povedlo jak v Beatport Music Awards, tak také podle International Dance Music Awards. Je zakladatelem několika tanečních labelů, včetně svého aktuálního vydavatelství 1605, na kterém hostí spřátelené interprety taneční sféry. Kromě toho je UMEK spojen třeba s  Spinnin’  records,  Great  Stuff,  Intec  nebo Tronic. Mimo to je autorem rádiové show Behind The Iron Curtain, kterou je možné slyšet na zhruba 150 stanicích po celém světě. Do Brna se UMEK vrátí s novými energickými tracky poté, co se na podzim představil na festivalu Apokalypsa.

VSTUPENKY:
V předprodeji od 6. 12. 10:00: 350 Kč + poplatky sítě 

předchozí 1 2 následující 


 

Kultura, Brno

Zpravodajství

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

Inzerujte s námi

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Na Slavnostech mandloní se pokusí o rekord, v brněnské zoo přivítají jaro

Ilustrační foto.Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Mandlové pivo, mandlovicová pálenka a mandlové speciality si návštěvníci vychutnají v sobotu na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Letos se pokusí vytvořit rekord v počtu přípitků mandlovicí.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012