• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

pátek 22.03.2019, Leona
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Vzdělávání

tento týden  | přístí týden  | všechny akce
 


Fléda

Štefánikova 24, 602 00 Brno, www.fleda.cz , levelb@fleda.cz , tel.: (+420) 533 433 432 

20.3., 20:00

Pekař a Voxel


Pekař i Voxel rádi a často spojují síly s dalšími muzikanty. Sólově si na Flédě zahráli oba, společně však nikdy. Pekař svou novou kapelu na Flédu přivezl už loni, Voxel tu svou v Brně představí poprvé. „Já jsem se teď rozhodl pro kapelu a odbočku z mého dosavadního směřování, protože mě vždycky strašně bavily kapely označované jako indie folk, prostě akustická banda, která do toho řeže, jako by to byla rocková kapela, má to energii, ale jsou tam akustické nástroje,“ řekl v živém rozhovoru pro Český rozhlas Regina DAB Praha (10.11.2018). Nedávno proto vyměnil svůj legendární looper za tři živé muzikanty: Petera Juháse (kytara, ukulele), Dominika Kopečného (bicí) a Martina „Cágo“ Cagaše (baskytara). Na koncertě zazní nové verze starších písniček včetně hitu V naší ulici (více než 9 miliónů zhlédnutí na Youtube), aktuální singl Těhotná, který Václav Lebeda alias Voxel napsal a zpívá jako poctu své ženě v ženském rodě a ochutnávka z dlouho chystané třetí desky, kterou chce vydat už s kapelou.
Hudbě se Voxel věnuje od sedmi let, kdy se po zhlédnutí Formanova filmu Amadeus totálně zamiloval do klasické hudby. „Úplně jsem se do toho zbláznil, později jsem si i nakupoval čisté partitury a zapisoval do nich noty, snil jsem o tom, že se budu živit hudbou. A jsem hrozně šťastný, že se mi to, po asi třinácti letech, začalo plnit,“ vzpomíná v rozhovoru pro server frontman.cz. Jeho cesta k autorské tvorbě a vlastní skupině vedla přes neúspěšnou účast v Česko Slovenské Super-Star a pokračovala řadou hudebních spoluprací s Xindlem X, Pokáčem, skupinou O5&Radeček nebo UDG. Z původně elektropopového zpěváka se postupně stal kytarový písničkář. Tuto proměnu částečně odráží debutová deska All Boom! (2014) kritikou vnímaná jako most mezi starým a novým Voxelem, zatímco druhé album Motýlí efekt (2015) odráží jeho tehdejší hudební polohu sólového písničkáře.
Podobným vývojem loni prošel kutnohorský písničkář Pekař. Na podzim přivezl na Flédu album Výpověď (2018), které je, na rozdíl od debutové desky #Pekař (2016), výsledkem společné práce celé kapely ve složení Petr Štolba alias Pekař (kytara), Ondřej Soukup (baskytara), Lukáš Netík (kytara, zpěv) a Miloš Filip (bicí). Jeho posun od sólové tvorby ke kapelnějšímu vyjádření demonstroval ve videoklipu k hitu Ještěžetě, v němž si poprvé zahráli všichni členové skupiny. Poslední den roku 2018 vydali singl Republika jako tečku za oslavami sto let české státnosti s překvapivě politickým textem, v němž jeho autor Petr Štolba kritizuje domácí politiky, vzrůstající rasismus a úpadek kultury: „Ptám se, odpoví Palacký / jak ještě dlouho, než to tu bude na facky? / Ptám se Voskovce a Wericha / proč se smíchy nedržíme za břicha? / Ptám se stavitele Gočára / proč novej barák nějaký prase počárá? / Ptám se, pane Masaryku / proč jste zakládal tuhletu republiku?.“ Jejich hudební „péefko“ zazní i v Brně.

Předprodej 290 Kč (+ poplatky sítě)

 

Kultura, Brno

Zpravodajství

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

Inzerujte s námi

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Na Slavnostech mandloní se pokusí o rekord, v brněnské zoo přivítají jaro

Ilustrační foto.Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Mandlové pivo, mandlovicová pálenka a mandlové speciality si návštěvníci vychutnají v sobotu na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Letos se pokusí vytvořit rekord v počtu přípitků mandlovicí.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012