• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

úterý 21.05.2019, Monika
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Vzdělávání

tento týden  | příští týden  | všechny akce
 


Fléda

Štefánikova 24, 602 00 Brno, www.fleda.cz , levelb@fleda.cz , tel.: (+420) 533 433 432 

30.5., 20:00

KAFKA BAND: AMERIKA


Skupina Kafka Band má za sebou úspěšné a vyprodané turné po Německu, kde s Amerikou sklízela nadšené ovace publika a pochvalné kritiky recenzentů. Zaujala mimo jiné návštěvníky prestižního knižního veletrhu v Lipsku. V deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung o vystoupení napsali: „Hudební performance českého spisovatele Jaroslava Rudiše a komiksového výtvarníka Jaromíra 99 je v jejich směsici literatury, videa a komiksu zážitek." 

Album Kafka Bandu Amerika inspirované nedokončeným románem Franze Kafky Nezvěstný (Amerika) reflektuje nejstarší globální fenomén 20. století: rychlý nástup mas a s ním související všudypřítomný pocit odcizení a samoty v davu. Kniha, představení, album a videoklip ke skladbě People get lost drásavě zrcadlí snahu hlavního hrdiny vyrovnat se s novou realitou. „Hudba Kafka Bandu propojuje pocity dálek a ohrožení. Refrény plné emocionální síly stoupají z hypnotického mihotání zvuků kytary a bicích; hlas Jaromíra 99 zní roztouženě jemně, Jaroslav Rudiš stojí na pódiu, listuje románem, čte z něj, do toho se zapojují zkreslené hlasy z vocoderu,” napsal o nejnovějším koncertním projektu Kafka Bandu německý list Stuttgarter Zeitung.

Amerika má ve srovnání s předchozím Zámkem však mnohem blíže ke klasickému koncertnímu vyznění než divadelnímu představení nebo hudebně-literárnímu pásmu. Větší důraz na hudební složku je patrný i ze samotného alba, jehož vydáním (03/2019) se Kafka Band z původně dočasného uskupení stal skutečnou kapelou vydávající řadovou studiovou desku. Přestože u vzniku projektu, podobně jako v případě Das Schloss, stála spolupráce s německým divadlem Theater Bremen, na desce se neobjevují jen skladby určené pro divadelní představení. „Je to samostatné dílo, album Kafka Bandu. Jsou na něm písně, které v představení nejsou, a naopak chybějí některé, jež v něm jsou, případně v jiných verzích. Sestavili jsme pro ně samostatnou dramaturgii. V porovnání s předešlou deskou Zámek je na něm více písniček v tom klasickém smyslu slova," vysvětluje producent alba Dušan Neuwerth v rozhovoru pro Novinky.cz (26.3.2019) a dodává: „Naším záměrem totiž bylo natočit skutečně hudební album."


Hudební a literární zážitek vystoupení umocňují působivé videoprojekce, za nimiž stojí VJ Clad, autor videoklipu k pilotnímu singlu alba, skladbě Amerika. Druhý klip People get lost jde v osobním prožitku ještě dál. Je výsledkem spolupráce kapely s kreativním digitálním studiem BRAINZ VR a nabízí interaktivní zážitek virtuální reality, který si budou návštěvníci brněnského koncertu moci sami vyzkoušet. K dispozici bude několik virtuálních brýlí ke zhlédnutí klipu s Jaromírem Švejdíkem v hlavní roli. Vizuálním ztvárněním nejnovějšího klipu Gott oder Teufel byl pověřen výtvarník a hudebník Tadeáš Haager. „Byla to pro mě možnost vypořádat se s tím pocitem, který jsem u čtení Kafky vždy prožíval. Tedy ten beznadějný hněv na hlavního hrdinu, který si nechá tolik líbit,” vyjádřil se ke spolupráci s Kafka Bandem. Podobnou katarzí může projít i návštěvník koncertu na Flédě. Jisté však je, že ho čeká komplexní a nevšední umělecký zážitek kombinující hudbu, literaturu a vizuální umění.

Kafka Band vznikl v roce 2013 inspirován komiksovou adaptací nedokončeného románu Franze Kafky Zámek (autorů Jaromíra 99 a amerického scenáristy Davida Z. Mairowitze). Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš (spoluautoři kultovního komiksu Alois Nebel) tehdy přizvali přední české hudebníky ze skupin Umakart, Priessnitz, Tata Bojs a Lesní zvěř, aby se s nimi podíleli na albu a divadelním inscenaci Das Schloss (2014). Projekt skupina představila nejen v Německu a České republice, ale i v Holandsku, Rakousku, Polsku, Švýcarsku, na Slovensku nebo Ukrajině. Kafka Band jsou K., Jaroslav Rudiš, Jaromír Švejdík (Jaromír 99), Dušan Neuwerth, Libor Palucha, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth a VJ Clad.

PŘEDPRODEJ: 350 Kč (+ poplatky sítě)

 

Kultura, Brno

Zpravodajství

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

Inzerujte s námi

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Tip Deníku: Brňanům představí kouzlo Maloměřic a Obřan fotografie

Maloměřické nádraží v Brně. Ilustrační foto.Brno - Objevit kouzlo místa, kde žijí, můžou Brnané díky nové výstavě fotografií zachycujících městskou části Maloměřice-Obřany. Prohlédnout si je můžou každý všední den ve společenském sále na Selské 66.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012