zpět na úvodní stranu

Brněnské sportovní zpravodajství

Zdroj: Brněnský deník - Sport

Rajhradice uhrály v Bystrci remízu, Svratka má sestupové starosti

V krajském přeboru je odehrána polovina jarní sezony, dvě utkání se o víkendu konala v Brně. Slavily především Bosonohy.

Návrat mladíka ze Sparty do Komety. Konečný už není tak nervózní

Mladý vítr do kabiny. Hokejová Kometa potvrdila v úterý dopoledne očekávaný příchod svého jedenadvacetiletého odchovance Jakuba Konečného, který poslední léta strávil v pražské Spartě. V Brně naposledy působil v mladším dorostu. Klub to oznámil na svém webu.

Podle postavení v tabulce krajského přeboru mělo jít o jednoznačnou záležitost. První Kuřim hostila poslední Lednici, 150 diváků však zůstávalo v napětí až do závěrečného hvizdu. Domácí se sice ujali vedení už ve dvacáté minutě, jenže následně zahodili i penaltu, a Moravan tak stále zůstával na dostřel. „Lednice nejen že vzdorovala, ale hrála s námi vyrovnaný zápas,“ ocenil výkon soupeře kuřimský kouč Svatopluk Habanec.

Béčko Zbrojovky znovu najelo na vítěznou vlnu a má už luxusní náskok

Po nečekané prohře v minulém kole s Velkým Meziříčím se béčko Zbrojovky zmobilizovalo a zásluhou zlepšeného výkonu ve druhé půli zdolalo Žďár nad Sázavou 3:1. A protože pronásledovatel z Lanžhota doma podlehl Velké Bíteši, náskok Brňanů na čele tabulky se znovu zvýšil na devět bodů.

Kometa revival? Do Brna se vrací staří i mladí známí, řeší se brankářský rébus

Další sezona, další velká přestavba. Jak už bývá zvykem, hokejovou Kometu čeká mezi extraligovými sezonami velký vítr v kabině. Do kabiny modrobílého celku se vrátí několik známých i méně zavedených jmen. První akvizice brněnský hokejový klub oficiálně zveřejní tradičně se začátkem května, odkdy nové smlouvy platí. Další posily by neměly chybět, což je třeba případ Martina Frka. Deník Rovnost přináší přehled první várky hráčů Komety, kteří se v kabině objeví určitě.

Rasistické pokřiky proti hráčům Vyškova. Fanoušky Zbrojovky řeší disciplinárka

Za opětovné nesportovní chování svých fanoušků může pykat fotbalová Zbrojovka Brno. Jejich jednání prošetří disciplinární komise.

Podolí zvládlo hektický závěr. Favorizovaný Rohatec sestřelil dvěma góly Mičko

Divoká přestřelka. Ještě sedm minut před koncem vedli, nakonec však fotbalisté Rohatce kousali porážku 4:5. Podolí, které přijelo na Hodonínsko pouze se dvěma náhradníky, vystřelil tři body v 91. minutě Jakub Mičko. „Ztracené body. Strašně lehce jsme inkasovali, nebyl jsem s naším výkonem spokojený,“ zhodnotil porážku rohatecký trenér Zdeněk Horák.

Masaryk gratuloval Američanům, MS v roce 1933 bylo (skoro) jen pro vyvolené

Rok 1933 znamenal výrazný přelom pro celý tuzemský hokej. Poprvé se totiž konalo mistrovství světa na českém území. V pořadí sedmý turnaj světových šampionátů hostil posléze proslulý stadion na pražské Štvanici a Čechoslováci, kterým tleskal i herec Vlasta Burian, tehdy uzmuli bronzové medaile. Titul vybojovali Američané, jejichž ohlasy živě zachytil známý rozhlasový komentátor Josef Laufer. To a mnohem více se dozvíte v prvním dílu tematického seriálu Deníku, který mapuje hokejové šampionáty na českém území.

Takové kulisy při třetiligových utkáních vlastně neznají. V neděli ale bohuničtí fotbalisté nastoupili na vyprodaných Bazalech, kde domácí fanoušci slavili pětašedesáté výročí založení stadionu. Na jedinou tribunu se vešlo 450 příznivců, kteří si připravili plachty s nápisy i pyrotechniku, a nakonec mohli slavit. Tatran rezervě Baníku Ostrava odolával jen poločas, nakonec padl 0:3 a zůstává poslední.

Úvod nové éry Zbrojovky: Stále bez fanoušků, kapitán se trápí. Zábranský chyběl

Dlouhá léta se příznivci fotbalové Zbrojovky upínali k prodeji klubu novému majiteli. Ani poté, co brněnský celek oznámil, že k němu konečně dojde a majoritní podíl odkoupí Libor Zábranský, však nepanuje dobrá atmosféra. Ukázal to hned první domácí duel po ohlášení velkých novinek. Protestující fanoušci se na stadion nevrátili, ti ostatní spíše mlčeli a Zbrojovka padla 0:1 s Opavou. Deník Rovnost vybral čtyři aspekty, které tento západ odhalil.

Brněnská taekwondistka Trčková dovezla ze Slovinska tři evropská zlata

Do slovinského Koperu jela obhajovat jednu zlatou medaili ve sportovním boji, na letošním evropském šampionátu v taekwondu ITF však Eliška Trčková z Brna zazářila ještě víc. Vybojovala rovnou tři zlaté medaile a byla vyhlášena nejúspěšnější juniorskou závodnicí šampionátu.

Žabiny padly a mají stříbro: Takto narvanou Rosničku jsem neviděl, řekl Pruša

Na hony vzdáleny senzačnímu pondělnímu duelu, v němž přepsaly historii, zůstaly basketbalistky Žabin Brno. Ve čtvrté finálové partii české ligy nenavázaly na senzační triumf z pondělí 71:69, favorizovanému USK Praha podlehly doma jednoznačně 48:85 a celou sérii ztratily 1:3 na zápasy. Stejně jako v předcházejících dvou letech berou stříbrné medaile. Čtvrtou finálovou partii sledovala velmi slušně zaplněná brněnská hala, kterou navštívilo 1438 diváků.

Pověšené šály i uklidňování od policie. Podívejte se na atmosféru na Zbrojovce

Fotbalisté brněnské Zbrojovky se v sobotním domácím zápase s Opavou příliš nevytáhli, padli 0:1 a dál se topí ve výsledkové krizi. V hledišti je podporovalo jen těsně nad dva tisíce příznivců, stále totiž pokračuje bojkot některých fanouškovských skupin. Další diváci sice dorazili, především však vyjadřovali protest proti nejaktuálnějšímu dění, příliš pozitivní atmosféra tak rozhodně nepanovala.

Přezdívá se mu největší brněnské derby. A většinou bývá vyrovnané. Tentokrát to však zdaleka neplatilo. Fotbalisté Sparty Brno na domácím trávníku potvrdili tabulkové postavení, Moravskou Slavii v sobotu zdolali jasně 4:0 a upevnili si třetí příčku krajského přeboru. „Domácím jsme to nijak neztížili,“ mrzelo hostujícího kouče Aleše Schustera.

Byly to čtyři minuty, které přesně definovaly fotbalovou Zbrojovku v aktuální sezoně. Nedaří se vlastně nic, a jakmile svitne naděje na pozitivní obrat, zadupou ji hráči brněnského celku do země. V sobotním domácím zápase sice proti Opavě doháněli jednogólové manko, jenže v 58. minutě se nechal vyloučit hostující Jakub Rezek a Jihomoravané měli dostatek času na otočku. Přesilovka však trvala pouhé čtyři minuty. Pak uviděl červenou kartu i brněnský Tomáš Smejkal a Zbrojovka už se nenakopla. Se Slezany padla 0:1 a je jedenáctá.

OBRAZEM: Rosice zvládly derby v Hodoníně. Rozhodl Moučka v 91. minutě

V jarní části Moravskoslezské fotbalové ligy odehráli hodonínští fotbalisté osm duelů, ovšem pouze jedenkrát zvítězili. Tuto bilanci nezměnili ani v sobotním utkání pětadvacátého kola, v němž podlehli Rosicím 0:1 po brance Davida Moučky z 91. minuty. „Zažil jsem toho ve fotbale už hodně, ale tohle si mi kouše těžko. Náš výkon byl bojácný,“ řekl hodonínský kouč Pavol Švantner.

OBRAZEM: Zbrojovka doma padla s Opavou, opět ji dohání týmy ze spodku tabulky

Po zisku čtyř bodů z posledních dvou utkání se zdálo, že je Zbrojovka Brno z nejhoršího venku. Jenže v sobotu nedokázala navázat na nadějné výkony a opět nezvládla domácí zápas. S trápící se Opavou brněnský celek padl 0:1 a i vzhledem k ostatním výsledkům se mu opět výrazně přiblížila sestupová pozice. Pět kol do konce mají Jihomoravané jen čtyřbodový náskok na předposlední Prostějov.

PODÍVEJTE SE: Líšeň zakopla na jihu Čech, popravil ji gólový kat Djordič

V netradičně poskládané sestavě bez hrotového útočníka naskočila fotbalová Líšeň do sobotního utkání 25. kola na hřišti Táborska. Rozjetého soupeře držela na uzdě třiapadesát minut, než domácí fanoušky desátou brankou v sezoně rozradostnil Bojan Djordič. Další gól už ani na jedné straně nepadl, Jihočeši tak zvítězili 1:0.

Futsalista zkolaboval při rozcvičce. Zápas mezi Helasem a Chrudimí byl odložen

Brno mělo v pátek večer hostil semifinálový duel play-off 1.Fustal ligy po dlouhých devatenácti letech. Při předzápasové rozcvičce však zkolaboval hráč Chrudimi a člen národního mužstva Matěj Slováček. S ohledem na tuto nenadálou událost se oba soupeři dohodli na odložení zápasu na jiný termín.

Strach o reprezentanta. Po kolapsu skončil v nemocnici, klub děkuje za záchranu

Druhé utkání semifinálové série futsalové nejvyšší soutěže muselo být odloženo. Při předzápasové rozcvičce totiž zkolaboval kapitán chrudimských futsalistů Matěj Slováček a musel být záchrannou službou převezen do nemocnice. Futsalista národního výběru musel být resuscitován a plochu už opouštěl při vědomí. V neděli ráno pak klub vydal pozitivní zprávy.

O budoucnost Zbrojovky Brno není třeba mít žádné obavy, ujišťuje Bartoněk

Po jedenácti letech nastal čas jeho odcházení. Václav Bartoněk dopředu oznámil, že 26. dubna bude jasné, kdo se stane novým většinovým majitelem fotbalové Zbrojovky. Místo očekávaného kupce Pavla Svoreňe však vstoupil na scénu někdo jiný. Novým vlastníkem brněnského klubu se stane boss hokejové Komety Libor Zábranský, který získá osmdesát procent akcií. Pavel Svoreň už má zpět finanční částku, kterou za minoritní podíl zaplatil, a Václav Bartoněk má zpátky akcie. „Kdyby pan Svoreň nechtěl, tak dohodu o narovnání nepodepsal,“ řekl Bartoněk v rozhovoru pro Deník.

Další šok se nekonal. Žabiny v Praze padly, USK má finálový mečbol

Podruhé v řadě se jim basketbalovou veřejnost šokovat nepovedlo. Přesto mají ještě jeden pokus, ke kterému se upínají. Žabiny Brno v pátečním třetím utkání finálové série padly na palubovce USK Praha, které se po výhře 83:61 opět ujalo vedení v sérii. Brněnské družstvo však věří v sílu domácí haly, kde bude v neděli odvracet mečbol soupeřek.

OBRAZEM: První talent roku i osobitá ikona. Richard Dostálek slaví padesátiny

Je prvním českým talentem roku, také dvojnásobným vítězem domácího poháru. Platil za fotbalistu, který je platný do defenzivy, zároveň se však pravidelně umí prosadit i v útoku. Řeč je o ikoně Zbrojovky Brno Richardu Dostálkovi, který v pátek 26. dubna slaví kulaté padesáté narozeniny.

Od dohadů o majitelích zpět na trávník. Zbrojovka hostí soka, jemuž má co vracet

Po čtvrteční překvapivé vlastnické změně se o Zbrojovce mluví v mnoha tématech, řeší se však vše jiné než dění na trávníku. Fotbalisté brněnského klubu už se ale musí plně soustředit na sobotu, kdy se od šesti hodin večer opět představí na domácím stadionu. Na něm přivítají neoblíbeného soupeře, na jih Moravy zavítá Opava, která v dosavadních čtyřiadvaceti kolech nasbírala jen o bod méně.

Kam vyrazit na fotbal? Zbrojovka hraje doma, dojde k derby Sparty a Slavie

Fotbalové jaro je v plném proudu a blíží se další dubnový víkend, který nabídne pořádnou porci kvalitních zápasů. Fanoušci budou mít z čeho vybírat, Deník si pro ně připravil přehled všech utkání klubů z regionu od nejvyšších soutěží po okresní přebory. Doma hraje například Zbrojovka či Vyškov, třetí liga nabídne hned dvě jihomoravská derby. Zajímavé šlágry ale čekají i nižší soutěže, kde dojde hned k několika soubojům o čelo.