• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

sobota 20.10.2018, Vendelín
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Kluby, koncerty, taneční akcetento týden  | přístí týden  | všechny akce
 

Fléda

Štefánikova 24, 602 00 Brno, www.fleda.cz , levelb@fleda.cz , tel.: (+420) 533 433 432 

16.10., 20:00

Adam Baldych


Za osm let od svého vzniku se skupina Korben Dallas vypracovala z undegroundové scény na jednu z nejzajímavějších kapel slovenské alternativy s širokým žánrovým rozpětím. Do rockově laděných skladeb promítá vliv slovenské lidové hudby, world music, klasické hudby i jazzu podpořený řadou zajímavých hudebních spoluprací. Trojice (resp. čtveřice, posílená o stálého hosta Ľuba Petrušku z Chiki Liki Tu-a a Tugriki) nahrávala a vystupovala s Anetou Langerovou, Janou Kirschner, pěveckým souborem Cambiar La Música nebo s monumentálním orchestrem Slovenského rozhlasu.

Na podzim se vydává na klubová pódia s polským jazzovým houslistou Adamem Bałdychem. „Vždycky jsme měli velké štěstí na lidi, s nimiž jsme mohli spolupracovat, chyběl nám ale někdo z první jazzové ligy, takže teď jsme si doplnili sbírku. Posluchači uslyší naše písničky v nové podobě, která ale vyznívá velice přirozeně. S Adamem si rozumíme i lidsky, což je pro nás hodně důležité,“ popsal spolupráci Juraj Benetin. Na jednom pódiu s Adamem Bałdychem se Korben Dallas sešli už na konci roku 2017. V rámci tradičního projektu Mosty–Geszarim společně odehráli více než půl hodinové vystoupení, které je bavilo na tolik, že se ve spolupráci rozhodli pokračovat a rozšířit ji na celovečerní program klubového turné. „Rád tvořím hudbu na hranici žánrů a kultur. V tomto projektu kombinujeme energii rockové kapely s jazzovou sofistikovaností – jde o výjimečné umělecké spojení,” vyjádřil se k němu polský jazzman Adam Bałdych.

Teprve 32 letý houslista Adam Bałdych je uznávaným hráčem. Spolupracoval s předními světovými jazzmany Billy Cobhamem nebo Jimem Beardem, vystupoval na zásadních jazzových pódiích včetně Montreux Jazz Festivalu a hamburské Elbphilharmonie. Díky stipendiu na prestižní škole Berklee College of Music v Bostonu si postupně vypracoval svůj hudební styl. Překvapivým způsobem v něm kombinuje techniku pizzicato (hra bez smyčce, kdy jsou struny rozechvívány prsty), arpeggio (akordy nejsou hrány najednou, ale rychle tón za tónem jako při hře na kytaru), flažoletové tóny (vytvářené jemným dotykem prstu na určitém místě struny) a flautato (jemná hra smyčce na hmatníku). Výsledkem je větší přirozená barevnost houslí a originální zvukový efekt, jemuž sám říká „breathing violin“ (dýchající housle). Německý muzikolog a jazzový publicista Ulrich Olshausen o něm napsal, že je „bezpochyby technicky nejrozvinutějším houslistou současnosti a můžeme od něj očekávat téměř cokoli“ (Frankfurter Allgemeine Zeitung).

PŘEDPRODEJ: 270 Kč + poplatky sítě

17.10., 20:00

The Antagonists


Koncertní premiéru měl projekt na loňském festivalu filmové hudby Soundtrack v Poděbradech za doprovodu symfonického orchestru. Návštěvníci brněnského, v historii The Antagonists teprve třetího vystoupení se mohou těšit na komornější smyčcové aranžmá generační hymny Lucky Boy (Samotáři), křehké téma z filmu Grandhotel, aktuální hit Cowboy Of The River (Teorie tygra), temné melodie z filmů Ve stínu a Normal, hudební hravost filmu Ženy v pokušení nebo ústřední píseň Out Of Shadow provázející polský easternový film Yuma. Na pódiu kromě houslí, violoncella, klavíru a kytary zazní také elektronika a hra na pilu za doprovodu podmanivého hlasu Emy Brabcové (Luno, Khoiba) a uhrančivého zpěvu Václava Havelky (Please The Trees).

K filmové hudbě přivedl Jana P. Muchowa David Ondříček, režisér generačních snímků Šeptej (1995) a Samotáři (2000). Film ho ale fascinoval už od dětství. „Často jsem si na kazeťák s bráchou nahrával některé oblíbené melodie z filmů nebo seriálů. Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, Marco Polo, Profesionálové nebo Belmondův Profesionál, to jsme poslouchali donekonečna,“ prozradil v rozhovoru pro iReport. Své přesvědčení, že hudební složka filmu má sloužit celku a pomáhat naplnit režisérovu vizi, využil ve více než 30 snímcích, za které získal řadu významných ocenění. Mezi nimi čtyři České lvy, cenu České filmové kritiky nebo cenu Slovenské filmové akademie Slnko v sieti.

Album The Antagonist (2017) patří v českých vydavatelských vodách k jedinečným projektům. Filmových soundtracků nebo instrumentálních nahrávek s filmovou hudbou vychází poměrně hodně, ale album filmových písniček z různých snímků jednoho autora je v domácím prostředí nezvyklé. Aby album znělo kompaktně, Muchow ze své filmografie vybíral především zpívané skladby, a to výhradně v angličtině. Jednotící atmosféru mu pomohly zachovat také instrumentálky, které tvoří přibližně třetinu desky. Rozmanitost nahrávky do koncertní podoby převedl s uskupením The Antagonists, jehož je spolu s šesti dalšími osobnostmi české alternativní scény členem. Kromě zpěváků Emy Brabcové  a Václava Havelky k nim patří Marek Doubrava (Hm..., ex Tatabojs), Jan Janečka (Southpaw, Republic Of Two, Luno), Marie Dorazilová (PKF - Pražská filharmonie, Krása Quartet) a Jenovéfa Boková (Comenius Quartet).
Večer filmových příběhů zahájí Ondřej Holý alias dné, producent křehkých klavírních melodií, které kombinuje s experimentálními zvuky. Držitele prestižních hudebních cen (Vinyla, Apollo, Anděl) za debutovou desku These Semi Feelings, They Are Everywhere (2016) vystřídá autorské čtení jedné z nejvýraznějších osobností současné české poezie Jana Těsnohlídka. Jeho texty byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad Karma Boy. Na Flédě představí svou nejnovější sbírku Hranice a zdi i starší tvorbu.

PŘEDPRODEJ: na sezení 400 Kč  / na stání 350 Kč (+ poplatky sítě) 

18.10., 20:00

Seafret


Jack Sedman a Harry Draper dostali do vínku talent od hudebního pána boha. Charismatická dvojice usazená v Londýně má kromě poctivého muzikantského umu ještě něco navíc. Nejlépe to dokládají desítky milionů poslechů jejich skladeb na Spotify či Youtube. Hudba Seafret stojí na odkazu klasického folkového písničkářství a silném Sedmanově hlase. Její atmosféričnost obohacují propracované elektronické elementy. Po veleúspěšném debutovém albu Tell Me It’s Real kapela začala zveřejňovat střípky nového materiálu, s nímž se teď chystá i do Brna.

Debutové album Seafret se nerodilo lehce. Tell Me It’s Real je kolekcí skladeb, které vznikaly v horizontu několika let. Na rozdíl od začátků, kdy duo trvalo na čistě akustickém provedení písní, je nahrávka zvukově mnohem bohatší. „Od chvíle, kdy jsme začali experimentovat s různými zvuky, jsme propadli závislosti na hledání nových a nových,“ vysvětlil Sedman proměnu zvuku pro britský Songwriting Magazine. „Víme, že ty songy fungují i čistě akusticky, protože jsme je tak skládali. Pokud bychom je někdy měli zahrát třeba jen na ulici, stačí vytáhnout kytaru a hrát,“ dodal. Nový singl Blank You Out spolu s teaserem na další dosud bezejmennou skladbu naznačují, že Seafret plánují na další nahrávce přetavit nabyté sebevědomí v ostřejší kytarové aranže.

Název Seafret je slovní hříčkou odvozenou od kytarového hmatníku (freatboard). Odkazuje k přímořskému (seacoast) městu Bridlington, odkud oba členové dua pocházejí. Právě zde se Jack Sedman (zpěv) a Harry Benjamin (kytara) poprvé potkali na písničkářském open-micu v roce 2011. Po pár letech čistě akustické produkce začalo duo lákat hledání vlastního specifického rukopisu. Tuto cestu dokumentují vydaná EP Give Me Something (2014) a Oceans (2015). Nejjasnějším otiskem je pak debutové album Tell Me It’s Real (2016). Seafret se s ním dostali do žebříčku TOP 60 alb v Británii. Zároveň díky němu vyrazili na první evropskou tour, během níž se loni poprvé podívali i do pražského Café V Lese. Krátkými ukázkami teď kapela na 13. července oznámila zveřejnění nové tvorby. Ta je předzvěstí rodícího se druhého alba.

 

Kultura, Brno

 

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

 

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Dějiny přiblíží amatérské video i lidové umění

Ilustrační foto.Brno /ANKETA/ – Svislý pás fotografií, který zachycuje srpnové události roku 1968 v Brně ústící do vitríny, ve které jsou předměty připomínající totalitní moc nebo protirežimní aktivity ze stejné doby. Takovou scénu nabízí výstava Srpen 1968 mezi dějinnými osmičkami.

kompletní přehled zpráv z kultury

Vodák sport   Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012