Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

pátek 26.02.2021, Dora
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

Roušky zdarma: Brňané si je mohou vyzvednout na radnici v Brně-středu

Balení s deseti kusy chirurgických roušek si zdarma mohou vyzvednout obyvatelé městské části Brno-střed. Balíčky jsou k vyzvednutí na vrátnici úřadu městské části od dnešního dne.


Nový život pro osamělé důchodce: na Moraváku se nastěhují do sdíleného bytu

Mají své soukromí, přitom žijí zároveň i ve společnosti dalších lidí. Brněnským důchodcům ho poskytuje takzvané sdílené bydlení, při kterém tvoří jejich spolubydlící vrstevníci. Představitelé města přidají k dosavadním pěti sdíleným bytům jeden další na Moravském náměstí v centru Brna.


Jihoafrická mutace v Brně: laboratoř potvrdila tři případy ve školce

V Brně se potvrdila takzvaným sekvenováním jihoafrická mutace koronaviru u tří případů z mateřské školy. Na twitteru to uvedl ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý.


Stát v pomoci selhal, zní z brněnského klubu Fléda, narozeniny slaví zavřený

Nejhorší narozeniny, jaké si lze představit, zažívá nyní známý brněnský hudební klub Fléda. Letos je to už dvacet let, co vznikl. Místo řady koncertů a plného sálu bavících se lidí je kvůli protikoronavirovým opatřením dlouhé měsíce zavřený. V současnosti se trápí celá brněnská klubová scéna, nejznámější podniky to ale zatím nevzdávají.


Hajný se loučil se životem, brněnští lékaři ho zachránili novou léčbou rakoviny

Byl odepsaný. Ze života na konci předminulého roku Petru Ryzému zbývaly týdny až měsíce. Trpěl agresivním nádorem. Lékaři Fakultní nemocnice Brno zkusili vše. Neúspěšně. Mohli pacientovi už jen ulevit od bolesti, dokud nezemře. Naštěstí právě v té době dokončili přípravy nového druhu terapie, kterou Petru Ryzému jako prvnímu člověku v České republice aplikovali. Dnes padesátiletý hajný opět chodí po lese.


Smetiště pod Petrovem, parky v Brně vypadaly ráno jako po velkém mejdanu

Na hradbách prázdné plechovky od piva, přetékající koše, odpadky kam se podíváš. Dojem z výhledu na Brno z hradeb a procházky v parcích pod katedrálou Petrov kazil ve čtvrtek dopoledne pořádný nepořádek. Problém s odpadky v ulicích za pandemie bobtná s nástupem jarních teplot.


Důchodce ze Židenic naočkovali ve Vojenské nemocnici. Svážel je tam Seniorbus

Dvaačtyřicet židenických důchodců starších osmdesáti let se ve čtvrtek nechalo naočkovat proti koronaviru v brněnské Vojenské nemocnici. Jejich bezplatnou dopravu Seniorbusy dopravního podniku přímo z bydliště do zdravotnického zařízení a zase zpět zajistili představitelé Židenic.


Už bez průkopníků třídění plastů. Z Brna zmizely po 17 letech drátěné kontejnery

Stály u počátků třídění plastů mezi Brňany. V této rovině se staly ve městě průkopníky. Poslední šedé drátěné kontejnery nedávno po sedmnácti letech definitivně zmizely z ulic města. Lidé už plast i další tříděný odpad vyhodí pouze do barevných nadzemních či podzemních nádob.


Modernizace D1 letos skončí. Mezi pěti úseky je i Devět křížů

/INFOGRAFIKA/ Tankodrom připomínala v některých úsecích dálnice D1 mezi Brnem a Prahou. Problémová místa postupně mizí. Silničáři dálnici už devátým rokem upravují. Letos velká modernizace zhruba 160 kilometrů vozovky skončí.


Sál rady v Brně získá barokní podobu. Opravy se ale protáhnou, kvůli fragmentům

Do období baroka se pomyslně vrátí lidé v aktuálně opravovaném Sálu rady v brněnské Nové radnici. Rekonstrukce místnosti měla skončit již v těchto dnech, nakonec se ale protáhne až do letošního listopadu.


Respirátory na jihu Moravy: lide je nosí. Jsou ale drahé, stěžují si někteří

/ANKETA/ Pouze tři ze zhruba třiceti lidí měli nasazenou ve čtvrtek po osmé hodině ráno látkovou roušku při čekání na tramvaj na prvním nástupišti na brněnském hlavním nádraží. Zbylí měli na obličeji respirátor nebo dvě chirurgické roušky přes sebe. O nové povinnosti od tohoto dne v městské hromadné dopravě, obchodech nebo nemocnicích rozhodla vláda.


Do centra Brna s náklaďákem: ničení dlažby má zabránit poplatek za těžká auta

Při průjezdu Masarykovou ulicí v centru Brna musí kvůli poničené dlažbě často kličkovat, aby s kolem neskončil na zemi. Cestu tam kurýrovi Antoniu Marcellovi ztěžují i díry mezi kolejemi. „Když prší, je to docela nebezpečné. Musím pak jezdit uprostřed, což je těžké vybalancovat. Už jsem takhle i párkrát spadl, hlavně u nádraží. Naštěstí za mnou nejela žádná šalina,“ svěřil se ve středu reportérce Deníku Rovnost přímo v ulici Brňan.


Nový plán: Brno má být naočkováno do konce prázdnin. Víme kde, kdy a jak

Konec srpna. Do tohoto termínu chtějí mít představitele Jihomoravského kraje proočkovaných sedmdesát procent populace. Pokud nám přijdou slíbené vakcíny, stihneme to bez problému, říkají.


Starousedlík z jihu Moravy o omezeních: Život na vsi je snesitelnější

/REPORTÁŽ, INFOGRAFIKA/ Redaktoři Deníku přinášejí reportáž z malých jihomoravských obcí. Mnozí tamní penzisté prožívají vládní omezení bez výraznějších problémů.


Vznikne rozhledna v Bílovicích: lidé si mohou koupit cedulku na schod, podívejte

/VIZUALIZACE/ Turisté v okolí Bílovic nad Svitavou na Brněnsku se můžou radovat. Koncem března se má začít stavět nová rozhledna v místním lese. Podle bílovického starosty Miroslava Boháčka je o vítězi stavby rozhodnuto a čekají pouze na lepší počasí pro začátek stavby.


Kuřimské náměstí Osvobození: lidé chtějí více prostoru pro společenské akce

/VIZUALIZACE/ Novou podobu by mohlo získat v příštích letech kuřimské náměstí Osvobození. Tamní zastupitelé rozhodli o přípravě jeho rekonstrukce. Studie nové podoby se ujali architekti z brněnského Ateliéru RAW.


Skřivani špačci i čáp. Na jižní Moravě zůstává na zimu víc tažných ptáků

Skřivan musí na Hromnice vrznout, i kdyby měl zmrznout. Pořekadlo, které zná asi každý ornitolog se letos více než naplnilo. Někteří běžně tažní ptáci kvůli teplému počasí z jižní Moravy na tuto zimu neodletěli. „Zůstal třeba skřivan polní nebo špaček. Byli tu ve větším počtu,“ řekl jednatel jihomoravské pobočky České ornitologické společnosti Gašpar Čamlík.


Průjezd Husovickým tunelem: vzorní řidiči převažovali nad hříšníky

/TEST DENÍKU ROVNOST/ Nohu z plynu musí dát zřejmě už od května řidiči projíždějící brněnským Husovickým tunelem. Tedy pokud nebudou chtít platit pokuty za nedodržování rychlosti. Policisté tam v obou tubusech spustí ostré úsekové měření. Podle úterního exkluzivního testu Deníku Rovnost přímo v tunelech menší část řidičů jela rychleji, než jim umožňovala nejvyšší povolená rychlost.


Jihomoravští záchranáři pomáhají kolegovi, aby znovu začal chodit

Během cesty ze služby v září 2017 postihla záchranáře Zdeňka Mikulu cévní mozková příhoda. Zapříčinila u něj ztrátu řeči a kompletní ochrnutí celého těla.


Jihoafrická mutace covid v České republice: Ve školce v Brně, tvrdí vědec Šerý

Další nebezpečná, tentokrát jihoafrická, mutace koronaviru v České republice? Tři takto podezřelé vzorky obdržela podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Kláry Dolákové národní referenční laboratoř. „U jednoho z nich už odborníci dělají sekvenaci a výsledky by měly být známé přibližně do konce tohoto týdne, u dalšího sekvenace kvůli nízké koncentraci RNA možná není a u třetího vzorku, který dorazil v úterý, možnost sekvenace prověřujeme," sdělila Deníku Rovnost Doláková.


Pomsta Německého domu: zachovalé sklepy komplikují opravu Moravského náměstí

Jen světlá místa zůstala na zdích tam, kde dřív stály regály a láhve vína. V někdejším skladu jsou místo polic s vyrovnanými nádobami jen holé stěny, zem je zavalená sutí. V takovém stavu našli odborníci jednu ze třinácti místností ve druhém suterénu bývalého Německého domu v parku na dnešním Moravském náměstí v Brně. Průzkum podzemních prostor nedávno dokončili, už v létě totiž odstartuje rekonstrukce parku.


Modré zóny v Brně: další směr východ. Nechceme být odkladiště aut, zní z Židenic

Modré zóny se v budoucnu po Brně ve velké míře rozšíří směrem dosud výrazněji nepoznaným, a to na východ. Řidiči nechají auta nově za modrými čárami v Židenicích. Jejich zapojení do systému rezidentního parkování schválili na posledním jednání tamní zastupitelé.


ARO a JIP v zátěži. Nemocnice v Brně počítají poslední volná lůžka pro covid

Akutních lůžek ubývá, tlak na jihomoravské nemocnice roste. Ani záložní zdravotnické zařízení na brněnském výstavišti údajně problém neřeší. Má sloužit pro zotavující se pacienty. Fakultní nemocnice Brno znovu mění některá oddělení na covidová.


Vyšetřování nehody v Křížové: obžalovaný řidič, jeho šalinu chtěli brzy vyřadit

Stála opřená o vnitřní zadní část tramvaje čekající na červené. Zničehonic přišel náraz a stejně jako další cestující ve voze skončila na zemi. První momenty po loňské srážce dvou souprav v brněnské Křížové ulici, která se stala před rokem v první den jarních prázdnin, popsala Deníku Rovnost cestující Eva Kadidlová. „Panoval tam trochu chaos, protože nikdo kvůli šoku nechápal, co se stalo. Oprašovali jsme se od rozbitého skla a zjišťovali, kdo má jaké zranění,“ vzpomínala tehdy.


Rozhrnuli sníh, naděje pohasla: v Němčičkách už vzdali letošní lyžařskou sezonu

Naštvání i zklamání. S takovými pocity se nyní vyrovnává správce lyžařského areálu v Němčičkách na Břeclavsku Jaroslav Stávek. Aniž by vůbec pořádně mohla začít, skončila se začátkem jarních prázdnin na jihu Moravy lyžařská sezona na nejníže položeném svahu v kraji.


 

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012