Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

pondělí 06.07.2020, Mistr Jan Hus
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

V muzeu nově uvidí letadlo L-410. Výjimečný exponát do Brna přijede z Kunovic

50. výročí prvního vzletu letadla L 410 na letišti v Kunovicích.archiv Let KunovicePohled na výjimečný letecký exponát si již za pár měsíců užijí Brňané. Brněnské technické muzeum totiž vystaví civilní letadlo L-410. Získalo jej ze sbírky Leteckého muzea v Kunovicích, s nímž navázalo spolupráci. Před vystavením ještě stroj čeká rekonstrukce.  


Archeologické poklady z České. Na pozůstatky hradeb při opravě dohlíží odborníci

Archeologické bádání v centru Brna./FOTOGALERIE/ Pozůstatky městského opevnění a pět set let staré mostní oblouky našli archeologové v centru Brna na křižovatce ulic Česká, Solniční a Opletalova. Tým archeologů společnosti Archaia tam dohlíží na opravy kanalizace a vodovodů. Místem vedlo před stovkami let opevnění s městskou bránou Veselá, proto je archeologický dohled na práce nezbytný.


Za bezhlavou jeptiškou do centra Brna. Strašidla představí při sérii prohlídek

Komentovaná prohlídka po Brně. Ilustrační fotoPerchtu z Rožmberka alias Bílou paní zná snad každý, kdo někdy vkročil do některého z hradů a zámků v republice. Méně lidé ale ví, že svou Bílou paní má i Brno. Tedy, že jich má dokonce hned několik. Podrobnosti nejen o nich se lidé dozví na jedné z letních tematických komentovaných prohlídek města. Místní turistické informační centrum jich i letos nabízí celou sérii.  


Územní plán je rezerva. Bez něj by dřív nevznikla ani ulice Úvoz, říká Sedláček

Městský architekt Michal Sedláček.Brno má zastaralý územní plán už z roku 1994, jeho platnost skončí na konci roku 2022. Do té doby musí brněnští zastupitelé schválit nový územní plán. Jeho návrh připravili na základě pokynů od magistrátního odboru územního plánování a rozvoje pracovníci kanceláře městského architekta. „Město nelze naplánovat do detailu jako stroj. Díváme se na něj jako na živý organismus, který se vyvíjí. Tomu odpovídá i větší flexibilita územního plánu,“ podotýká k návrhu plánu městský architekt Michal Sedláček.  


Vítězné projekty oživí Brno. Odbory prověří motýly i obnovu pomníku Josefa II.

Moravské náměstí v Brně - ilustrační foto.Systém automatických závor bez nutnosti manipulace s parkovacím lístkem, motýlí louka na ploše bývalých zahrad či polepy zastávek hromadné dopravy na ochranu ptáků. U podpořených projektů Brňanů z participativního rozpočtu nyní úředníci magistrátních odborů posoudí, zda jejich vzniku něco nebrání.  


Rachot v Chrlicích. Mopedy na srazu vyrazily i na Mohylu míru

Milovníci mopedů si dali sraz v sobotu v brněnských Chrlicích./FOTOGALERIE, VIDEO/ Na silnicích už takové stroje lidé vídají spíše sporadicky. Na fotbalovém hřišti v brněnských Chrlicích se ale v sobotu kolem poledne sešla padesátka babet a dalších mopedů.


Omezení u Kuřimi? Už první den se v místě tvořily čtyřkilometrové kolony

Na silnici I/43 u Kuřimi od soboty opravují vozovku. V místě se tvořily kolony./FOTOGALERIE/ Problémy pro řidiče začaly od soboty kvůli opravě silnice v problematické křižovatce I/43 u Kuřimi na Brněnsku. „Od Brna se přes den tvořily dlouhé kolony, které dosahovaly až čtyř kilometrů, a to až do obce Česká,“ zmínil policejní mluvčí Petr Vala.  


Po devíti letech znovu na Brněnské přehradě. Pokřtili historickou loď Morava

V sobotu pokřtili a spustili na Brněnskou přehradu historickou loď, která dostala jméno Morava.Kousek po kousku se historická loď Morava pomocí silných lan přibližuje ze souše k hladině Brněnské přehrady. Je sobota po desáté hodině dopoledne a plavidlo, které je od roku 2013 technickou kulturní památkou, se vrací po devíti letech do známých vod. Spuštění lodi na vodu trvá asi čtvrt hodiny. S očekáváním tomu přihlíží i desítky návštěvníků. „Oceňujeme, že tuto loď zachovali. Chystáme se na jízdu na její palubě,“ těší se například Brňanka Božena Bartošová.


Přední dveře jen pro výstup. Dopravní podnik v Brně reguluje pohyb u řidičů

Ilustrační foto.Autobusy a trolejbusy jsou od soboty opět v běžném prázdninovém provozu. Ale jen částečně. Brněnský dopravní podnik totiž pro vozy v zónách 100 a 101 zakázal nastupování předními dveřmi.


Cestující v Brně se vrátí na dolní nádraží. Oprava mostu od soboty omezí vlaky

Ilustrační snímekČást cestujících, kteří jezdí z Brna směrem na Žďár nad Sázavou vlakem, se opět vrátí na dolní nádraží. Kvůli opravě mostu mezi hlavním nádražím a brněnskými Židenicemi je na trati od soboty do druhého srpna omezený provoz.  


Rozkvět plný motýlů. V nové expozici návštěvníci spatří desítky exotických druhů

Brno 3.7.2020 - Papilonia v brněnském obchodním domě RozkvětTropická džungle, v níž poletují pestrobarevní motýli velcí jako lidská dlaň. Za podobným zážitkem Brňané nemusí letět do dalekých zemí, stačí jim zajít do centra města. V pasáži Rozkvět totiž v sobotu otevírá jedinečná expozice Papilonia.  


Šance pro ostudu Brna. Z nevzhledného podchodu pod hlavním nádražím zmizí stánky

Podchod pod hlavním vlakovým nádražím v Brně.Buď se mu vyhýbá, nebo jej proběhne co nejrychleji. „Podchod je nejnepříjemnější část centra,“ zkritizoval Brňan Jan Skácel. Místo pod brněnským hlavním nádražím známé mezi Jihomoravany jako Myší díra však bude v budoucnu čistší a bez prodejen. Brno na podchod v červnu získalo vlastnické právo, které pomůže ve sporech s firmami pronajímajícími stánky.


Floyd byl bod zlomu, lidé se roky cítili jako v kleci, říká o protestech Elavsky

Brno 29.6.2020 - rozhovor s Michaelem Elavskym z Fakulty sociálních studií MU v Brně/ROZHOVOR/ George Floyd v Minneapolis zemřel více než před měsícem. Zabil jej policista, když muže spoutal a devět minut mu klečel na krku. Incident nahrál na video jeden z přihlížejících. Od té doby po celé Americe propukly násilné protesty. Padají sochy, rabují se obchody, hoří policejní stanice. „Pod povrchem to vřelo již dlouhou dobu,“ říká Američan Charles Michael Elavsky z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.  


Po sedmdesáti letech. Kopule patří pod brněnskou hvězdárnu

Rekonstrukce brněnské hvězdárny na Kraví hoře - ilustrační fotografie.Obě osmimetrové kopule na brněnské hvězdárně dostala nově do správy právě tato městská instituce. Dosud se starala pouze o jižní dominantu, severní byla v majetku Masarykovy univerzity. Představitelé města ji od ní odkoupili za 4,2 milionu korun.  


Koronavirus v kraji: Za poslední týden se nakazilo jedenáct Jihomoravanů

Plošné testování v souvislosti s nákazou Covid-19 v Dole Darkov na Karvinsku. Hygienikům pomáhala i armáda. Ilustrační foto./MAPA/ Jedenáct nových nakažených koronavirem na jihu Moravy registrují hygienici za poslední týden. Jejich počet se k pátečnímu odpoledni zastavil na 663, za posledních čtyřiadvacet hodin přibyl jeden.


Dramatická noc v Brně: miminka se drala na svět. Jako scéna z filmu, říká matka

Novorozená Thea.Do porodnice už vyrazit nestihli, předčasný porod ale i s pomocí záchranářů zvládli a na světě tak mohli přivítat novorozenou Theu. Předčasný porod ještě před nástupem do auta a dokonce bez asistence dalších lidí zvládli bezchybně další rodiče v sobotu pozdě večer v Brně. Záchranáři vyjížděli k oběma nedočkavým miminům krátce po sobě.


Kohoutovický akvapark jako nový. Opravili vstup na tobogán, schody i zábradlí

Brno 2.7.2020 - Aquapark Kohoutovice/VIDEO/ Nově opravený vstup na osmdesátimetrový tobogán lidé využijí v kohoutovickém akvaparku v Brně. Upravené nástupiště a část schodů představili ve čtvrtek zástupci sportoviště.  


Pláničkův filmový experiment v Žabčicích: nejmodernější kravín je beze stěn

Nový moderní kravín v Školním zemědělském podniku Žabčice.Příjemné prostředí zvyšuje dojivost krav, tvrdil v slavné české komedií Slunce, seno, jahody student Šimon Plánička. Ve filmu to dokazuje tím, že krávy dostanou sluchátka s hudbou. Děj snímku je nadsázkou, to, že skotu obecně prospěje kvalitní péče a život ve vyhovujících podmínkách, je však skutečností. Potvrzují to i odborníci z brněnské Mendelovy univerzity. V areálu školního zemědělského podniku v Žabčicích na Brněnsku vybudovali nejmodernější kravín v republice.


Největší letní omezení na jihomoravských silnicích: hrozí kolony u Kuřimi

Opravy a dopravní komplikace. Ilustrační foto./INFOGRAFIKA/ Léto přináší na jih Moravy řadu dopravních omezení. Kromě dálnice D1 řidiči zpomalí i na silnicích prvních tříd.


Na Moravském náměstí vyrostl obří sedmimetrový hrášek. Bude se kutálet Brnem

Obří zelený hrášek na Moravském náměstí. Kutálet se bude celým Brnem.Obří zelený model hrášku nafoukli na počest 198. výročí od narození vědce Gregora Johanna Mendela v pátek u sochy markraběte Jošta na Moravském náměstí v Brně. Mendel se považuje za otce genetiky díky pokusům křížení hrášku. Část svého života pobýval i v Brně.


Vytížená Bělohorská ulice: půldruhého roku oprav, chodce ochrání nový semafor

Ilustrační foto.Z brněnských Židenic do Slatiny se řidiči dostanou od neděle oklikou. Uzavře se pro ně část frekventované Bělohorské ulice, která ústí u kruhového objezdu u obchodů Kaufland nebo Lidl. Místo musí objet přes Líšeň.


Zákaz vstupu, přesto naproti hradu Veveří lidé chodí. Ničí nově budovaný chodník

Ilustrační foto.Lidé chodí do míst, kde jim to zákaz vstupu neumožňuje. Ničí tak doposud udělané úpravy na nyní budovaném chodníku v oblasti Zouvalka u Brněnské přehrady.


Konec autostrádě v centru. O oprávnění přijde pět tisíc vozů, omezí i rozvozy

V centru Brna jezdí v pěší zóně stále více aut.Od září začnou platit přísnější pravidla pro vjezdy aut do historického centra Brna. Povolení už nedostane pět a půl tisíce vozů.  


Jsme Moravané, připomenou si vyvěšením vlajky. Zavlaje i na radnicích v Brně

Moravská vlajka. Ilustrační fotoNa radnicích stovek jihomoravských obcí i letos o státním svátku pátého července uvidí lidé vyvěšenou žluto-červenou moravskou vlajku. „Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě se stala tradičním symbolem, který spojuje obce i lidi hlásící se k moravské identitě,“ poznamenala první místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Obec vyvěšování vlajky iniciuje.


Předsednictvo ANO jako krajského předsedu potvrdilo Wenzla. Vystřídá Malou

Ředitel kyjovské nemocnice Lubomír Wenzl.Novým předsedou jihomoravské organizace hnutí ANO se stal ve čtvrtek Lubomír Wenzl. Ve funkci ho potvrdilo celostátní předsednictvo hnutí.  


 

Audio/video zpravodajství

Počasí v Brně

Zdroj: In-počasí

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012