Joblist
  • Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

čtvrtek 29.07.2021, Marta
zpět na úvodní stranu

Zpravodajství Brno

Zdroj: Brněnský deník - Brněnsko

Bourání kvůli hale: stroje řádí na výstavišti v Brně, se zemí srovnaly 6 budov

Za necelé tři roky tam lidé možná zamíří fandit českým hokejistům na mistrovství světa. Momentálně na místě budoucí multifunkční haly a v jejím okolí na brněnském výstavišti řádí stavební stroje. Bourají postupně jednadvacet budov, které musí aréně ustoupit.


Zábavnější výuka pro brněnské děti: chemickou laboratoř zabalili do krabice

Vede těsto elektřinu? A jak velké jsou mezimolekulární síly? Na takové otázky si pomocí pokusů odpoví žáci v brněnských školách. Zaměstnanci chemické fakulty brněnské techniky pro ně malou laboratoř zabalili do krabice. Ke každé z nich je také technický manuál.


Modernizace nádraží v Židenicích: blíž na šalinu, nový most i průchod pod tratí

/FOTO/ Před vznikem nového hlavního nádraží v Brně zmodernizují železničáři židenickou stanici. Udělají nový průchod pod tratí a postaví nový most. Nástupiště posunou blíž k městské hromadné dopravě.


Nové trolejbusy pro Brno: osmnáctimetrová monstra pro víc než 120 cestujících

Flotila dvaceti moderních kloubových trolejbusů rozšíří od začátku příštího roku vozové řady brněnského dopravního podniku. K dvěma desítkám trolejbusů získaným díky kontraktu podepsanému v letošním lednu tak Brňané využijí další dvacítku vozidel.


Uhde: Do politiky mě lákala skutečnost, že jsem byl oficiálně zakázaný člověk

/ROZHOVOR/ Napsal řadu divadelních a rozhlasových her, básní i povídek. Byl významným představitelem disentu a podepsal Chartu 77. Krom toho působil i jako ministr kultury nebo předseda Poslanecké sněmovny. Brňan, dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde ve středu oslavil pětaosmdesáté narozeniny. „Politika pro mě byla jako čarodějova kouzelná síň, kde se dělají rozhodující události, kde se dělají dějiny, kde se všechno ovlivňuje," vypráví dramatik, který psal kvůli režimu v utajení přes patnáct let.


Každá farnost potřebuje nový impuls, říká farář z brněnského sídliště Lesná

Na více jak dvaceti katolických farnostech zazní poslední amen z úst dosluhujících farářů. Stěhují se totiž na nová působiště.


Nádor spolykal kost: rakovinou jim onemocněly obě děti, pomohla léčba z Brna

První diagnózu slyšeli Jiříkovi rodiče už čtyři měsíce po jeho narození. Potvrdila jejich největší obavy. Rakovina nekontrolovaně rostla na různých částech Jiříkova těla včetně kostí, orgánů nebo podkoží. Právě problematiku dětské onkologie se od středy snaží přiblížit Nadační fond Krtek společně s lékaři brněnské Dětské nemocnice prostřednictvím Dnů onkologie.


Brněnští vědci zkoumají plýtvání potravinami za pandemie. Zapojit se může každý

Jak často nakupují Brňané v době covidu? A kolik jídla vyhazují? S takovými otázkami se na obyvatele Brna obrací vědci z tamní Mendelovy univerzity. Cílem je zmapovat, jak lidé plýtvají při pandemii.


Slavný brněnský dramatik Uhde slaví 85 let: kvůli zákazu dělal muže v domácnosti

Na divadelních plakátech vídal jména přátel místo toho svého. Úspěch her z jeho pera Milana Uhdeho ale stejně těšil. „Byl jsem oficiálně zakázaný. Naštěstí se našli přátelé, kteří mi pomohli. Podařilo napsat tři hry pro tehdejší Divadlo Husa na provázku. A v té době jsem se odnaučil být autorsky ješitný,“ poznamenal dramatik, bývalý politik a Brňan. Ve středu slaví pětaosmdesáté narozeniny.


Útok na K4: výprava Expedičního klubu z Brna byla úspěšná jen napůl

Sto padesát pět. Tohle číslo si bude Filip Vítek z Kunic na Blanensku pamatovat hodně dlouho. Tolik výškových metrů ho totiž dělilo od vrcholu osmitisícovky Gašerbrum II v pákistánském pohoří Karakoram.


Příprava nového velodromu v Brně po úpravě zrychlí. Upozaděný není, tvrdí město

/VIZUALIZACE/ Výkony se rovnají světovým konkurentům. Zázemím ale dráhaři brněnské Dukly kvůli zastaralému velodromu značně zaostávají. Ke změně má pomoci nový stánek u řeky Svratky v Komárově.


Štefan přes palubu: jihomoravské ČSSD se rozpadá kandidátka

Roman Onderka ke kormidlu, Břetislav Štefan přes palubu. Respektive až na třetí místo krajské kandidátky pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Co na tom, že šéfa jihomoravských sociálních demokratů a starostu brněnské Líšně podpořila drtivá většina jeho kolegů v kraji.


V ekologické kolekci suvenýrů z Brna je víno, káva i síťovka na zeleninu

Kolekci suvenýrů brněnského turistického informačního centra rozšířili tvůrci o nové upomínkové předměty. Původních šest dárků doplní látkové sáčky na pečivo, síťovky na zeleninu a ovoce nebo udržitelné odličovací tampony.


Název nového nádraží: Brno - Šalingrad je stále ve hře. Na tahu jsou železničáři

Zastávka Brno - Šalingrad. Takové oznámení mohou lidé před příjezdem na nové hlavní nádraží v Brně slyšet ve vlaku při příjezdu do stanice. Název, který si Brňané vybrali v anketě Náš novej nádr před téměř třemi lety, je totiž stále ve hře.


Kvůli pandemii se na jihu Moravy krade víc kol, policie kontroluje zastavárny

Narůstající drzosti zlodějů čelí cyklisté na jihu Moravy. Na Vyškovsku kradou jejich kola i s bezpečnostními zámky. Povzbuzuje je zvýšená poptávka po jízdních kolech v době pandemie.


Parní lokomotiva pro Brno: nadšenci ji získali ze Vsetína, opraví ji

Brněnský klub přátel kolejových vozidel se pustil do renovace své parní lokomotivy. Po dlouhých měsících příprav se minulý víkend podařilo vyvázat budku, kotel a nápravy. Lokomotivu klub získal před šesti lety ze Vsetína, kde sloužila dlouhá desetiletí jako památník.


Filmová přehlídka v Brně uvítá vědce z celé Evropy

V daleké budoucnosti už lidstvo neexistuje. V troskách přežily jen kočky a vyvinuly se v inteligentní bytosti, které létají i na Měsíc a podílejí se na čištění vesmírného odpadu. Takový je jeden z filmů, Kitz the Cat, který hodnotí porotci na Fulldome festivalu na brněnské hvězdárně. Přehlídka odstartovala v úterý.


Netradiční olympijská medaile pro Brno: Bystrčan Obrovský ji získal v sochařství

Cinkání bronzových medailí spojilo v pondělí fleretistu a Brňana Alexandra Choupenitche s bystrckým rodákem Jakubem Obrovským. Zatímco se Choupenitch popral o bronz v šermu, zvolil Obrovský v první polovině dvacátého století mnohem netradičnější disciplínu. Třetí místo sice vybojoval na olympiádě, nezískal jej však ve sportu, ale v sochařství.


Průtahy oprav Pisáreckého tunelu v Brně: po prázdninách hrozí dopravní problémy

Uzavírka Pisáreckého tunelu v Brně kvůli rozsáhlé opravě se stále odkládá. Začít přitom původně měla na začátku července.


Štefan a třináct dalších opustilo kandidátku ČSSD. Poradíme si, říká Onderka

Čtrnáct členů opustilo v pondělí kandidátku sociálních demokratů na jihu Moravy před říjnovými sněmovními volbami. Je mezi nimi i původní lídr a starosta brněnské Líšně Břetislav Štefan.


Z Brna zmizí asi stovka reklam. Ze zábradlí i mostů

Méně reklam na mostech či zábradlích uvidí Brňané při procházce městem. Na necelé stovce míst odstraní dělníci reklamní bannery a upoutávky, které měly pronajaté soukromníci pro reklamní účely. Brněnští radní na posledním zasedání odhlasovali vypovězení nájemních smluv, které byly v působnosti odboru dopravy.


Inspekce zavřela brněnský obchod: podívejte se, v čem se tam prodávaly potraviny

/FOTO/ Hmyz, plísně, odpadky. Taková podívaná se naskytla inspektorům ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce při vstupu do prodejny potravin v Táborské ulici v brněnských Židenicích. Kvůli špatnému stavu minulý týden obchod zavřeli.


Olympijský festival v Brně: tenis s vozíčkáři si zahrála i Šárka Kašpárková

Čtyři profesionální i amatérští tenisté berou v pondělí na brněnském olympijském festivalu do ruky raketu a vydávají se vstříc přátelskému utkání. Dva z nich zápas odehrají na vozíčku, připojuje se i olympionička Šárka Kašpárková.


Zámkům na jihu Moravy se lidé vyhýbají: bude málo peněz na jejich opravy

Loni otevřeli jen krátce, letos o měsíc později, až na konci května. Kvůli covidovým opatřením. Návrat návštěvníků na hrady a zámky jižní Moravy se ale překvapivě nekoná. Po loňském propadu vyhledávají letos lidé památky ještě méně. Nízké tržby ze vstupného mohou ohrozit nutné opravy i provoz památek.


Změny v brněnském parku Lužánky: méně asfaltu, nové běžecké pásy a užší cesty

/FOTO, VIDEO/ Po rozbitých asfaltových cestách se nyní procházejí návštěvníci brněnského parku Lužánky. Tyto cesty se navíc do parku nehodí ani z historického hlediska. „Líbilo by se mi, kdyby byl povrch chodníků v celém parku sjednocený a zároveň odpovídal historické podobě,” popsal student Martin Veselý.


 

Inzerce na www.kamvbrne.cz

Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012