• Informační portál pro Brno a okolí - kultura, finance, sport, obchod.

  • Jednička mezi portály pro Brno a okolí. Jsme s Vámi již 10 let.

  • Úplný kulturní přehled - u nás najdete vše, čím Brno žije!

pátek 20.04.2018, Marcela
zpět na úvodní stranu

Kultura, Brno - Muzea, galerie, výstavy


tento týden  | přístí týden  | všechny akce
 


Muzeum města Brna - hrad Špilberk

Špilberk 210/1, 662 24 Brno, tel.: 542 123 611, e-mail: muzeum.brno@spilberk.cz, www.spilberk.cz
P
okladna kasematy: 542 123 614
Pokladna expozice: 542 123 677

1.1.-31.12.,  

KASEMATY


otvírací doba: úterý – neděle od 9 do 17 hodin, (poslední vstup v 16:30 hodin)
Jedna z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Původně úkryt vojenské posádky, v 18 st. žalář pro zvlášť těžké zločince.

Prohlídkové trasy:

1) KASEMATY – prohlídky s průvodcem v každou celou hodinu (i pro jednotlivce)
- v běžné otvírací době probíhají časově neomezené individuální prohlídky bez výkladu průvodce
- pro skupiny průvodce (pokud je skupina větší než 20 osob – je nutné se objednat)
2) JIHOZÁPADNÍ BASTION – nutná objednávka prohlídek – den dopředu

Objednávky prohlídek:
542 123 614, e-mail pro objednávky: kasematy@spilberk.cz

STÁLÉ EXPOZICE
- Špilberk od hradu k pevnosti
- Špilberk – Žalář národů
- Brno na Špilberku
- Od renesance po modernu
- Od moderny po současnost
- O nové Brno
- VULCANALIA
- Dětská dílna

otvírací doba: sobota – neděle od 9 do 17 hodin, (poslední vstup v 16:30 hodin)
- ROZHLEDNA (otevřeno út – ne od 9 do 17 h., pouze za příznivých povětrnostních podmínek!)

22.2.-28.4.,  

Atol a putující slunce


Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století. Tvorbu tohoto brněnského malíře ovlivnily historické události – od druhé světové války, přes nástup represe 50. let až po uvolněná 60. léta a následnou normalizaci. Jeho dílo představí Muzeum města Brna na Špilberku spolu s ukázkou děl Navrátilových blízkých kolegů – sochaře Zdeňka Macháčka a malířů Miroslava Šimordy a Bohumíra Matala.

V galerijním prostoru na hradě Špilberku začíná výstava „Atol a putující slunce. Pavel Navrátil v dialogu se Zdeňkem Macháčkem, Miroslavem Šimordou a Bohumírem Matalem“. Výstava vybírá to nejdůležitější z tvorby významného brněnského malíře Pavla Navrátila(1933–1981).„Pro jeho ranou tvorbu v 50. letech je typická výrazná černá linie ohraničující stylizované tvary, kterou uplatňuje v cyklu narativních zátiší, na obrazech s motivy zápasících ptáků, motorkářských závodů či továren,“ říká kurátorka výstavy Ilona Víchová z Oddělení dějin umění Muzea města Brna. V 60. letech Navrátil dospěl k výrazně abstraktním obrazům s tématy lidské postavy nebo minimalizované krajiny. „Dvakrát navštívil Itálii, což jej inspirovalo k jeho nejvýznamnějšímu cyklu Pompeje, na kterém pracoval několik dalších let,“ podotýká Víchová. 70. léta znamenala pro Navrátila odklon od tvarových stylizací a návrat k motivům krajiny, parků a horizontů.
V závěrečné etapě na přelomu 70. a 80. let zůstal u tématu přírody, avšak byl mnohem expresivnější, používal např. rytí do plátna. V roce 1981 ukončila Navrátilovu výtvarnou cestu předčasná smrt, k níž přispělo politické pronásledování a časté výslechy StB. Pavla Navrátila ve výstavě nezastupují pouze obrazy. Vedle 37 maleb jsou v ní tři desítky prací na papíře. Soubor akvarelových skic menších formátů s poznámkami a instrukcemi je vystaven úplně poprvé. Jeho práci ilustrují i fotografie z jeho ateliéru – je na nich jeho náčiní a poznámky. Po Navrátilově smrti je pořídil umělec Ivan Kafka.
Navrátilovu tvorbu ve výstavě doprovází díla trojice blízkých umělců. K vidění je 13 soch Zdeňka Macháčka (1925). Nejprve se věnoval stylizovaným zvířecím motivům, později u něj převládly spíše přírodní motivy inspirované světem podmořské fauny a flóry a poté i krajinou kolem Křížovic. Výstavu doplňují dva méně typickéobrazy Bohumíra Matala (1922–1988) s tematikou jeho mlýna v Prudké u Doubravníka. Dvojice obrazů zastupuje i Miroslava Šimordu (1923). Zatímco Navrátilova malba je smyslová, pocitová, Šimordova práce je racionální geometrizující. Všichni čtyři jsou brněnští rodáci, jejichž tvůrčí cestu poznamenala nepříznivá doba minulého režimu, na kterou reagovali útěkem do přírody a výtvarnou reflexí přírodních dějů, zákonitostí univerza, plynutí a vrstvení času.„Výstavu uzavírádopismezinárodně uznávaného historika umění Petra Spielmanna, který pro dávno zemřelého přítele Pavla Navrátila napsal nyní v únoru,“dodává Víchová. Spielmannspolupracoval s Navrátilem na několika jeho výstavách již v 60. letech. V případě počinu Muzea města Brna jde o první Navrátilovu výstavu od jeho úmrtí. 


3.5.-31.12.,  

Rok 1918: co nám válka vzala a dala…


Co vedlo ke vzniku samostatného Československa a jak vypadal závěr první světové války? To vám přiblíží letošní hlavní výstava Muzea města Brna na hradě Špilberku. Ukáže také, co se v přelomových dnech okolo 28. října odehrávalo v Brně, a povypráví příběhy přeživších vojáků vracejících se domů, do nové republiky.

19.5., 18:00 - 24:00

Muzejní noc na Špilberku


Muzejní noc na Špilberku se celá odehraje v duchu osmičkových výročí. Nesoustředí se jen na výročí 20. století, ale připomene i události starší historie.
Program na nádvořích a kurtinách se bude týkat 400. výročí začátku třicetileté války a 370. výročí podepsání Vestfálského míru.
Hrad se ocitne v polovině 17. století, nádvoří ožijí jarmarkem se stylovým programem, dobovou hudbou, potulnými komedianty a vojenskou přehlídkou, prostranství se zaplní lidmi v historických kostýmech.
Vystoupení šermířská, hudební, divadelní i taneční, kejklíři, žonglérské dílny pro děti i dospělé, soutěže pro děti, jezdci na koních.
Na hradbách se utáboří rakouská a švédská armáda i s koňmi. O pořádek a bezpečnost se postarají členové hradní stráže.
Budou otevřeny i vybrané stálé expozice a výstavy.

31.5.-26.8., út - ne 10:00 - 18:00

Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899 - 1980)


Moderní architektura v meziválečném Československu bude poprvé představena prostřednictvím fotografií Rudolfa Sandala ml. ze sbírek Muzea města Brna. U příležitosti 100. výročí vzniku republiky tyto unikátní snímky přiblíží avantgardní architekturu Československa, např. Moravskou banku v Brně nebo koupaliště Zelená žába v Trenčianských Teplicích. Výstavu doprovodí také menší expozice ve vile Tugendhat, k jejíž slávě přispěly i Sandalovy fotografie.

 

Kultura, Brno

 

Víte o kulturní akci, která zde není?

 
Jméno:

 

  Inzerujte s námi

Zprávy z kultury

Zdroj: Brněnský deník - Kultura

Biskupové se ohradili proti hře, v níž Ježíš znásilňuje muslimku

Ježíš v brněnské hře znásilňuje muslimku. Lidé protestujíBrno - Představitelé římskokatolické církve nesouhlasí s představením, které podle nich boří křesťanské hodnoty. Členové České biskupské konference vyjádřili nesouhlas s uvedením hry Naše násilí a vaše násilí, které uvede Národní divadlo Brno na festivalu Divadelní svět. V dopisu primátorovi uvedli, že pokud město nezruší podporu divadelního festivalu, nebude se církev na oplátku podílet na festivalu Re:publika, který má připomenout výročí sta let od vzniku Československa. Ředitel divadla Martin Glaser jejich rozhodnutí nechápe, Brno je podle něj v kleštích.

kompletní přehled zpráv z kultury


Katalog firem pro Brno | Regionální zpravodajství | Brno a kultura | Sport v Brně | Počasí v Brně | Slovníky | Mapa Brna | Finance | Důležitá telefonní čísla
Úřady v Brně | Informace pro inzerenty

© AKON Česká republika,s.r.o, 2001 - 2012